A font még mindig a 31 éves mélypontja körül forog a dollárral szemben, miután 11 százalékot szakadt azt követően, hogy a britek megszavazták az EU-ból való kilépést. Ráadásul a brit jegybank várhatóan hamarosan lazítani fog a politikáján, a font pedig további mélységekbe süllyedhet – mondta a CNBC-nek Simon Derrick, a BNY Mellon devizastratégája.
Ezt a véleményt osztja Kit Juckes, a Société Générale devizapiaci elemzője is, aki alacsonyabb kamatokat, még több jegybanki eszközvásárlást, valamint gyengébb fontot vár a jövőtől.
A fokozódó jegybanki élénkítés az extra likviditáson keresztül tovább gyengítheti a fontot. Miközben pedig a Bank of England meglepte a befektetőket azzal, hogy szinten tartotta a kamatokat ebben a hónapban, a jegybank kormányzótanácsának szinte minden tagja valamilyen lazító intézkedésre számít augusztusban.
Mindeközben a héten már több vállalat is jelezte, hogy
élvezik a gyenge font nyújtotta előnyöket.
A Croda és a GKN egyaránt közölte, a gyenge deviza pozitívan hatott a negyedéves eredményeire, az alternatív befektetésekben utazó Man Group pedig hangsúlyozta, a font jövőbeni esése előnyére válik a cégnek.
Ezzel együtt a Markit múlt pénteki adatai szerint majdnem két éve nem látott mértékben bővültek ebben a hónapban az új brit exporttevékenységek, köszönhetően elsősorban a font éles szakadásának.
Mindazonáltal a gyenge deviza hatásai a fentieknél némileg bonyolultabbak. Egyrészt, legalábbis papíron, az export felélénkül, ahogy a külföldi vásárlók nagyobb számban veszik meg az olcsóbb termékeket. Ezzel szemben viszont a drágább import negatív hatással van a hazai termelőkre, akik így magasabb áron tudják beszerezni a nyersanyagokat, illetve gyártáshoz szükséges összetevőket.
A megemelkedett input költségek és a gyenge hazai kereslet pedig egy olyan kombinációt alakíthat, amely
igen nehéz helyzetbe hozhatja az exportorientált ipari vállalatokat
– hangsúlyozza a Berenberg közgazdásza, Kallum Pickering.
Éppen ezért – jelzi az elemző – bár egyes exportőrök valóban jól járhatnak a font gyengülésével, az eddigi leértékelődések tanulságai szerint az export fellendülése várhatóan csak szerény mértékű lesz.