Rejtélyes erővel bír a svájci frank

Svájc zászló frank
A Swiss flag flies on the shores of Geneva Lake on June 14, 2013 in the center of Geneva. AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI
Vágólapra másolva!
A svájci nemzeti bank elnöke, Thomas Jordan, továbbra is hangsúlyozza, hogy a frank „jelentősen túlértékelt". Ezen pedig a jegybank rekord alacsony betéti rátája és az alkalmi devizapiaci beavatkozások sem segítenek. A frank erejének rejtélye mégis megoldható.
Vágólapra másolva!

Jóllehet a frank az egyik tipikus menedékeszköz veszélyes időkben a külföldi befektetők számára, a brexit körüli általános aggodalom mégsem tekinthető az egyetlen tényezőnek a frank ereje mögött – írja a Bloomberg. Amellett ugyanis, hogy Svájc komoly folyó fizetési mérleg többlettel rendelkezik az erős fizetőeszköz ellenére is, az alpesi ország lakosai nem igazán akarják külföldre vinni a pénzüket a magasabb hozamok reményében.

Éppen ezért a tőkebeáramlások durván fele hazai befektetőktől származik, ami azt jelenti, hogy

a lakosság erősen hozzájárul a frank erejéhez

– mondja a Credit Suisse zürichi elemzője, Maxime Botteron.

Hazai erő

A háztartások tehát egyre nagyobb mértékben halmoznak föl frankban denominált (jegyzett) eszközöket, bár ehhez hozzá kell tenni, hogy ennek hatása a frankra idővel elhalványul, köszönhetően a kamatváltozásoknak.

Ezzel együtt

Svájc folyó fizetési mérleg többlete a nemzeti összetermék (GDP) közel 11 százaléka

volt márciusban. Ez pedig nagyobb, mint az európai exportnagyhatalomnak számító Németországé, de még látványosabb a szám, ha például Nagy-Britannia 5,7 százalékos hiányával vagy az euróövezet 3,2 százalékos átlagos többletével vetjük össze.

A dollár/frank árfolyam idei alakulása Forrás: Investing.com

Mindeközben a svájci jegybank komoly nyomást helyez a frankban jegyzett befektetési eszközökre a mínusz 0,75 százalékos betéti kamatrátájával. Ráadásul a központi bank korábban belengette, hogy amennyiben szükséges,

hajlandóak még mélyebbre nyomni a kamatszintet.

A közgazdászok szerint azonban a befektetők nem fognak elkezdeni készpénzt felhalmozni, hogy megkerüljék a díjakat, amíg a ráta nem süllyed mínusz 1,25 százalék alá.

Európai változás

A negatív kamatok azonban még a svájci nyugdíjalapokat sem tántorítják el attól, hogy frankban tartsák megtakarításaik nagy részét – derül ki a Credit Suisse jelentéséből. Botteron hangsúlyozta, ha a svájciak maguk nagyobb arányban fektetnének külföldi eszközökbe, az enyhítené a nyomást a frankon, és a jegybanknak sem kellene keményen reagálnia. Ehhez viszont arra volna szükség, hogy

változzon a politika az euróövezetben,

illetve szélesedjenek a kamatkülönbözetek. Ez kellene ugyanis ahhoz, hogy az euróban denominált eszközök újra vonzóvá válhassanak.

Az euró/frank árfolyam idei változása Forrás: Investing.com

Ez utóbbi lehetőség ugyanakkor kevéssé valószínű, mivel

az elemzők inkább további lazítást, mintsem szigorítást várnak az Európai Központi Banktól.

Vagyis az érdemi változásra feltehetően még várni kell egy ideig.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!