A fosszilis energiahordozók (kőolaj, benzin, gázolaj, földgáz, szén) különadóztatása a globálisa felmelegedés elleni küzdelem legjobb módja, véli Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász.
Ráadásul egy ilyen különadó segítene felpörgetni az Egyesült Államok gazdaságát, mert sok céget arra kényszerítene, hogy új alapokra helyezzék a gyáraikat, új beszállítói hálózatokra lenne szükség, mindezáltal új munkahelyek jönnének létre, és gyorsulna a gazdasági növekedés.
Joseph Stiglitz Hillary Clinton demokrata elnökjelölt tanácsadója,
javaslatát megosztotta Clinton csapatával, de az végül nem került bele az elnökjelölt programjába,
írja a CNN. Programja szerint Hillary Clinton nem menne olyan messzire, mint amit Stiglitz ajánl, de nagy befektetéseket ígér a megújuló energiaforrásokba, valamint a károsanyag-kibocsátási és energiahatékonysági szabványok szigorítását.
A közgazdász nem sértődött meg azért, mert javaslata nem került bele Clinton programjába.
Most az a legfontosabb, hogy ne Trump, hanem Clinton legyen az elnök. Szem előtt kell tartani, hogy mit lehet eladni egy kampányban”
– mondta.
Donald Trump egyébként azt állította, nem hisz a globális felmelegedésben, a demokraták tervei a klímaváltozás elleni küzdelemre pedig csak „az adóztatás nagyon, nagyon drága módjai”.
A fosszilis energiahordozókra kivetett bármilyen különadó azonnal
a kőolaj és származékai, a földgáz és a szén árának emelkedéséhez vezetne.
Ezáltal megjelenne mindennek az árában, amihez jelenleg bármilyen fosszilis energiahordozót használnak fel, például a szállítmányozáséban, a közlekedésében, az elektromos áraméban.
Egy ilyen különadóval szemben a legkomolyabb ellenérv, hogy nagy terhet jelentene az alsó- és középosztálynak. Stiglitz azt javasolja, hogy a kisebb keresetű rétegek kaphatnának valamilyen támogatást vagy kölcsönt a fosszilisadóból származó bevételekből.