A versenytörvény módosítása értelmében a GVH a figyelmeztetés eszközét is alkalmazhatja a célból, hogy a kis- és középvállalkozásokat (kkv) – mint a magyar gazdaság gerincét adó vállalkozásokat – a versenyjogi megfelelés irányába terelje.
Ezek a szankció akkor alkalmazhatók, ha kkv-k követnek el jogsértést,
de csak akkor, ha az adott vállalkozás először valósít meg jogsértést, feltéve, hogy a jogsértés nem közbeszerzési kartell keretében, nem uniós jogot sértve vagy sérülékeny fogyasztók kárára történt - emlékeztetett a hatóság témában kiadott közleménye.
A GVH az érintett ügyek egyikében, az Aramis Pharma Kft. esetében megállapította, hogy
a vállalkozás jogsértően reklámozta Fluimucil termékcsaládját,
mert a vény nélkül kapható gyógyszereket nem az alkalmazási előírás alapján mutatta be.
A GVH jogsértést állapított meg a Kőrös-Net Szolgáltató és Kereskedő Kft.-t érintő másik döntésében is, mert a vállalkozás
megalapozatlan, és az ágazati szabályokban meghatározott reklámozási rendelkezéseknek nem megfelelő állításokat tett az általa forgalmazott étrend-kiegészítőktől.
A GVH az adott vállalkozásokat a figyelmeztetés keretében egyúttal kötelezte egy olyan
versenyjogi megfelelési mechanizmus elfogadására, amely alkalmas arra, hogy megelőzze a jövőbeni jogsértést
(megfelelőségi program). A megfelelőségi programot a vállalkozásnak a belső eljárásrendjében kell rögzítenie, és ez alapján gondoskodnia kell arról, hogy a jövőben megjelenő reklámjait egy megfelelő hozzáértéssel rendelkező belső munkatárs és egy külső, független szakértő (például megfelelő szakértelemmel rendelkező ügyvéd/ügyvédi iroda, tanácsadó cég, független társadalmi szervezet) ellenőrizze azok megjelenése előtt abból a szempontból, hogy a kampány megfelel-e a tisztességes kereskedelmi gyakorlat előírásainak.
A figyelmeztetésben részesített vállalkozásoknak be kell számolniuk a Versenyhatóságnak megfelelőségi programjuk megvalósításáról, amelynek elmulasztása esetén a GVH haladéktalanul megindítja a végrehajtást, és végrehajtási bírságot is kiszabhat.