A fejlődő gazdaságok újra megérezték a nemzetközi tőke szeretetét, noha Argentínában, Brazíliában, a Közel-Keleten és Afrikában továbbra is fennállnak a nehézségek. A javuló hangulat pedig a kormányzati kiadásokra is pozitív hatást gyakorol.
Azt követően, hogy a befektetők az elmúlt időszakban több mint 9 milliárd dollárt toltak a feltörekvő piaci alapokba – ami hároméves csúcsnak számít –, és a benchmark MSCI Emerging Market alap is 15 százalékot erősödött, a szakértők úgy látják, eljött a feltörekvők ideje – írja a CNBC.
Ezt a vélekedést erősíti meg a Deutsche Bank ügyfeleknek küldött jegyzete, melyben hangsúlyozzák,
középtávon továbbra is erős tőkebeáramlást várnak a feltörekvő piacokon,
amit az európai részvényekből kiáramló tőke is támogat.
Ráadásul a bankok kitartóan erősnek ítélik meg a vagyonkezelést a fejlődő gazdaságokban. Annak ellenére ugyanis, hogy a gazdasági növekedés általában nyomott, a vagyongyarapodás továbbra is jelentős. Az HSBC ezen a téren külön kiemeli Indiát, Kínát, valamint Mexikót.
A bank elemzője szerint alapvetően két fő trend áll a pozitív fejlemények mögött. Egyrészt a feltörekvő piacokon
egyre nő a középosztály,
ami azt jelenti, hogy Ázsiában például már nagyjából 545 millió ember tartozik ebbe a csoportba. Az Ernst & Young elemzése szerint pedig 2030-ra már hárommilliárdos lehet a középosztály teljes létszáma, és jelentős részük a feltörekvő piacokon él majd.
Másrészt számos ország kiterjesztette a szabályozói reformjait, amiből az következik, hogy egyre nagyobb mértékben tudnak bevonni külföldi tőkét. Következésképpen a globális gazdasági növekedés gyengesége ellenére is erős vagyongyarapodás várható.
Az HSBC elemzője hangsúlyozta, a befektetők ma egyre nagyobb kockázatokat vállalnak, hogy hozamot és növekedést lássanak, melyeket nem kapnak meg a fejlett piacokon. A feltörekvők viszont ebből a szempontból egyre nagyobb vonzerővel bírnak. Jóllehet az elmúlt években az erős dollár negatívan hatott a feltörekvő devizákra és a nyersanyagokra, napjainkban a dollár stagnálásának vagy gyengülésének lehetősége újra megnövelte a potenciális hozamokat a feltörekvő piaci területeken.
A Credit Suisse egyik felméréséből az is kiderül, Szaúd-Arábia, India és Kína azok az országok, melyektől a nagybankok lendületes növekedést várnak a szektorban.