A Bank of Russia szerint aggasztóan csökkent a középosztály részaránya az orosz társadalomban. Ez már csak azért is komoly probléma, mert csökkenti az inflációkezelés mozgásterét - közölte a BloombergMarkets.
Oroszországban rohamosan csökkent a háztartások bevétele az elmúlt két évben. Ez főleg a rubel gyengülésének köszönhető, aminek két fő oka van.
Az egyik az, hogy zuhanórepülésben vannak az olajárak, illetve az ukrajnai konfliktus miatt bevezetett nyugati gazdasági szankciók.
Az élet egész egyszerűen drágább lett Oroszországban, a fizetések pedig nem képesek lépést tartani az inflációval, a reálértékük tehát csökken.
A vékonyabb pénztárcájú orosz családok persze kevesebbet vásárolnak, ez pedig nem tett jót a fogyasztói cikkek piacának.
A kiskereskedelmi forgalom az elmúlt 21 hónap legnagyobb zuhanását produkálta szeptemberben.
„A középosztály zsugorodása megnehezíti az infláció ellenőrzését, mert a fiskális döntések elszenvedői általában a szegényebb néprétegek. És ők most sokkal többen lettek" - mondta Oleg Kuzmin, a központi bank egykori tanácsadója.
"Ezeknek a családoknak nincsenek megtakarításaik, kevés az esélyük arra, hogy hitelt kapjanak bárhonnan, és
az alapvető létszükségletekre költik el a pénzük javát.
Ez különbözteti meg őket elsődlegesen a tehetős háztartásoktól, amelyek csak kötéseik elenyésző részét fordítják ilyes típusú kiadásokra."
Az elmúlt 2 évben 14 millió orosz pottyant ki a középosztályból a Sberbank adatai szerint.
Ez a társadalmi réteg komoly életszínvonalbeli hullámvasútra ült föl, amióta 2000-ben Vlagyimir Putyin először hatalomra került.
2000 és 2013 között a középosztály (azok akiknek a napi fogyasztásuk legalább 10 dollár) mérete majdnem megkétszereződött és elérte a teljes lakosság 60 százalékát - a Világbank adatai szerint.
2010-ben ez a társadalmi réteg birtokolta még a teljes háztartási vagyon 74 százalékát,
és ők adták a lakossági fogyasztás 86 százalékát.
Sberbank adatai szerint két év alatt 61-ről 51 százalékra csökkent a középosztálybeli oroszok aránya a teljes népességen belül (náluk érdekes módon az számított középosztálybelinek, aki annak tartotta magát).
Még rosszabb képet mutat a moszkvai Makroökonómiai Elemzőközpont becslése. Szerintük
a középosztály mindössze a népesség 32 százalékát teszi már csak ki,
de 2014-ben is csak 40 százalék volt.
Egy közvéleménykutatás szerint az oroszok 60 százaléka véli úgy, hogy a mostani időszak nem ideális a nagyobb beruházásokra és 80 százalék vélekedik ugyanígy a hitelfelvételről.
Az orosz központi bank szerint az egyenlőbb elosztást támogató gazdaságpolitika elősegítené a kiegyensúlyozott fejlődést, a társadalmi stabilitás megerősödését és nagyobb mozgásteret adna a monetáris pénzügyi politikának.