Havi két szabad vasárnapot és a hét utolsó napján legfeljebb napi nyolcórás munkavégzést írna elő az a törvénymódosító javaslat, amelyet a KDNP az év végéig a parlament elé terjeszt – írja a Magyar Idők a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetére hivatkozva.
Bubenkó Csaba, az érdekképviselet elnöke azt mondta: óriási a felháborodás a dolgozók körében, akikre azt kényszerítik, hogy november végéig vegyék ki idei szabadságaikat, mivel decemberben minden munkaerőre szükség van a létszámhiányos boltokban.
Mint mondta, aláírásgyűjtést indítanak, mert a vállalatok kihasználják, hogy nem védi piacszabályozás a munkavállalókat. Azt akarják elérni, hogy a kötelező vasárnapi munkavégzés tilalmának feloldása után is biztosítottak legyenek a szabad hétvégék. Azt is
szeretnék, hogy december 24-ét is nyilvánítsák a családok ünnepének, és ne kelljen akkor a fogyasztást szolgálni.
Az érdekképviselet elnöke bírálta emellett, hogy a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) támadja a nagypéntek munkaszüneti nappá nyilvánítását, amit egyébként Orbán Viktor miniszterelnök személyesen ígért meg nemrég, a Magyarországi Református Egyházak Zsinatának emlékülésén.
A szabad vasárnappal kapcsolatos törvénymódosító javaslat benyújtása aligha meglepetés a KDNP-től, hiszen Harrach Péter, a párt frakcióvezetője még szeptemberben, az Origónak adott interjúban arról beszélt: a törvényben biztosított havi egy szabad vasárnap helyett kettőt javasolnak. Szerinte ez fontos kérdés, és a parlamenti többség meghozza a megfelelő döntést.
Még ennél is többet mondott a nyár végén a KDNP elnöke. Akkor Semjén Zsolt arról beszélt, hogy
visszaállítaná és kiterjesztené a vasárnapi boltzárat, és reményét fejezte ki, hogy ezt a kezdeményezést a szakszervezetek is a zászlajukra tűzik.
Hozzátette: a szabad vasárnap ellen felhozott gazdasági érvek alaptalanok voltak, a dolgozók csak jól jártak vele.
Emlékezetes, hogy az Országgyűlés idén áprilisban vonta vissza a boltok vasárnapi zárva tartását előíró szabályozást a kormány javaslatára. A törvénymódosítással a kiskereskedelemben visszaállt az alig több mint egy évvel korábban, 2015. március 15-én bevezetett boltzár előtti állapot.