Nem elég vonzó már multinál dolgozni

Miért félünk a változástól? Ezek a pszichológiai okai! változás karrier merre irány
Vágólapra másolva!
A végzős hallgatók ötöde külföldre menne dolgozni. Az itthon maradóknak háronegyede Budapesten helyezkedne el. A megkérdezett egyetemisták többsége a saját vállalkozás létrehozását tartja a legvonzóbb jövőképnek – derül ki a Budapesti Metropolitan Egyetem Karrierterv kutatásából. 
Vágólapra másolva!

Az alapszakon végzős hallgatók 22 százaléka tervezi, hogy a diploma után külföldön vállal munkát, míg 73 százalékuk Budapesten kezdené meg karrierjét a METU Karrierterv kutatása szerint.

A saját vállalkozás vonzóbb, mint a multi

A most harmadéves hallgatók egyharmada (38 százalék) már az alapképzés első évében dolgozott, idén ez az arány 65 százalék közelébe emelkedett. Amellett, hogy a hallgatók egyre nagyobb arányban vállalnak munkát a képzés előrehaladtával,

a fiatalok munkával töltött ideje is hosszabbodik.

Míg 2014-ben az átlagos heti munkaidő 17,6 óra volt, ez 2015-re 20,1 órára, 2016-ra pedig már 24,8 órára növekedett.

A METU hallgatóinak háromnegyede saját vállalkozást indítana Forrás: Thinkstock

Változatlanok ugyanakkor a saját vállalkozás létrehozásával kapcsolatos tervek, a hallgatók számára a 2014-es első kutatás óta továbbra is ez a legvonzóbb jövőkép. Az elmúlt évek alatt az évfolyam tagjai szerint

a második legnépszerűbb munkahellyé a kis- és középvállalkozások váltak,

megelőzve a multinacionális cégeket.

Metropolitan Startup Program

„Az oktatási intézményeknek innovatív megoldásokkal kell előállniuk annak érdekében, hogy megfeleljenek a hallgatók egyre növekvő elvárásainak. A METU a felmerülő igényekre a Metropolitan Startup Programmal válaszolt, amelynek keretében az egyetem bármely aktív hallgatója üzleti tervvel pályázhat a támogatásra. A legutóbbi díjazottak között található Gottlieb Réka, aki saját, kiegészítőkkel és ékszerekkel foglalkozó márkáját építette fel, illetve Tóth Lambert, a Nemundir szerepjáték megalkotója. Ugyancsak a piaci trendekhez igazodva hozta létre a METU a kis-és középvállalkozás specializációt a Gazdálkodási és menedzsment, valamint a Kereskedelem és marketing alapszakokon, ami a KKV-szektor specialitásaira készíti fel a hallgatókat.." – mondta Major Szilvia, a Metropolitan KarrierCentrumának vezetője.

A végzősök Budapesten dolgoznának

A Karrierterv kutatás nyomán az is kiderült, hogy a képzés három éve alatt folyamatosan nőtt a fővárosban elhelyezkedést tervezők aránya, míg

a külföldi munkavállalás iránt érdeklődők száma látványosan csökkent.

Az akkor elsős évfolyam több mint harmada külföldön kezdte volna meg karrierjét 2014-ben, és csupán az egyetemisták 57 százaléka tervezett Budapesten munkába állni. Idén mindössze a hallgatók 5 százaléka képzeli el vidéken a karrierjét.

Mi van a diploma mögött?

A METU hallgatóinak diplomaszerzéssel kapcsolatos legfontosabb várakozásai között az első helyen

a tudás, a műveltség megszerzése

szerepel, míg a magas jövedelem csupán a második helyet foglalta el. A diplomával szembeni legfőbb elvárás emellett

a vezetői pozíció betöltésének lehetősége

és a munkanélküliség elkerülése. Változatlan ugyanakkor, hogy a válaszadó hallgatók 2014 és 2016 között is a legfontosabb értékként a jó anyagi körülményeket, a családi életet, a szakmai karriert és a szakmai megbecsültséget jelölték meg.

A felmérés évente vizsgálja az intézményben 2014-ben, BA szakon elsősként kezdett nappalis aktív hallgatók karrierrel kapcsolatos elvárásait és terveit. A kutatás célja, hogy reális képet adjon az aktív hallgatók munkaerő-piaci elvárásairól, és folyamatosan monitorozza a képzés alatt bekövetkező változásokat.
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!