Nem tart az eurózóna korábbi adósságválságának kiújulásától az Európai Központi Bank (EKB), mert a rendelkezésére álló monetáris eszközökkel képes biztosítani az övezet stabilitását, derül ki a bank nemrég kiadott pénzügyi stabilitási jelentéséből.
A pénzpiacokat sokkal inkább a politikai jellegű kockázatok tarthatják bizonytalanságban:
egyrészt Donald Trump megválasztott amerikai elnök gazdaságpolitikai lépéseivel kapcsolatos félelmek, másrészt a brexithez hasonló európai fejlemények.
Az euróövezet GDP-jének háromnegyedét adó országokban ugyanis a következő 12 hónapban sorsdöntő választások lesznek, melyeken
okozhat meglepetéseket a populista irányzatok megerősödése.
A Bloomberg összeállítása szerint az övezet gazdaságának 21 százalékát adó Franciaországban április végén választanak elnököt és júniusban tartják az általános választásokat. Az eurózóna GDP-jének 29 százalékát adó Németországban augusztusban rendeznek általános választásokat, az olaszoknál pedig a december 4-re kitűzött népszavazás okozhat kormányválságot. Ausztriában ugyanezen a napon elnökválasztás lesz, Hollandiában pedig márciusban lesznek az általános választások.
A EKB jelentése a veszélyek között említi
az euróövezet néhány nagybankjának instabil helyzetét és az alacsony kamatkörnyezetből fakadó csökkenő nyereséget,
összességében azonban kedvező képest fest a kilátásokról. A központi bank most
1,6 százalékos gazdasági bővülést és 1,25 százalékos inflációt jósol
a következő évre, ami a korábbi évekhez képest kedvezőnek tekinthető.
Az EKB úgy ítéli meg, hogy a pénzügyi és gazdasági helyzet miatt az euróövezet ellenállónak nevezhető az esetleges pénzügyi felfordulásokkal szemben.