A cél, hogy tovább csökkenjen a vadon élő madarakkal történő érintkezés lehetősége. Korábban az országos főállatorvos az egész országra kiterjedően elrendelte a baromfitartó gazdaságok számára, hogy állataikat kizárólag teljesen fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen etessék és itassák.
A tájékoztatás szerint Bognár Lajos főállatorvos az újabb intézkedést a hétvégi újabb hazai madárinfluenza-kitörések, valamint a Németországban és Ausztriában is megjelent madárinfluenza-esetek miatt hozta, hogy ezzel is csökkenjen az állományok vadon élő madarakkal történő érintkezésének lehetősége.
A rendelkezés nem egyedülálló Európában: a jelenlegi járványügyi helyzetre való tekintettel
hasonló döntést hozott Németország, Hollandia és Franciaország hatósága is.
További fontos teendő, hogy az állattartók szigorúan betartsák az általános járványvédelmi szabályokat, és jelezzék az állatorvosuknak vagy az állategészségügyi hatóságnak, ha állataikon bármilyen betegségre utaló tünetet észlelnek.
Hétfőn a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közölte: újabb madárinfluenza-megbetegedéseket találtak három Bács-Kiskun megyei településen, ezek Bugac, Kisszállás, és Kelebia.
Ezzel ötre emelkedett az érintett magyarországi települések száma,
korábban egy tótkomlósi pulykaállományban és egy kiskunmajsai kacsatartó telepen jelent meg a betegség.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a H5N8-as típusú madárinfluenza mintegy két hónapja bukkant fel,
a fertőzésveszély 2017 tavaszáig fennáll az Európai Unió területén.
A récefélék vándorlási útvonala mentén található összes ország érintett.
A vírus miatt már több Európai Unión kívüli ország tiltotta meg az exportot az érintett magyarországi megyéből vagy Magyarországról, köztük Kanada, Szerbia, a Dél-Afrikai Köztársaság, Izrael, Japán, Hongkong és Szingapúr. A H5N8 vírustörzs a baromfiállományokra veszélyes, emberi megbetegedést nem okozott.