A következő hónapokban az EEM feltörekvő piaci tőzsdén kereskedett alap (ETF) elérheti a 40 dolláros szintet is – mondta a CNBC-nek Ari Wald, az Oppenheimer elemzője. Ez mintegy 13 százalékos rali lenne a jelenlegi árfolyamhoz képest, és a legmagasabb eredmény 2015 júniusa óta.
Mindez azért jelentős, mert az ETF az amerikai választás után kemény pofont kapott, és több mint 5 százalékot süllyedt. Ennek elsődleges okát a dollár ereje, illetve a Trumptól várt kereskedelmi politika esetleges negatív hatásai adták. Noha mindeközben az amerikai részvényindexek erősödtek,
az EEM idén eddig még felül tudta teljesíteni az S&P 500-at.
Az előbbi ugyanis 10 százalékot, míg az utóbbi 8 százalékot izmosodott. Ezzel pedig – mondja Wald – az alap kitörhet a két éve tartó csökkenési trendből. Ahogy pedig a kockázati étvágy is visszatért a piacokra, úgy az EEM felemelkedhet az 52 hetes csúcsára is – véli az elemző.
Van azonban olyan ellenvélemény, amely a feltörekvő piaci alap kockázataira hívja föl a figyelmet. Az S&P Global részvénypiaci szakértője, Erin Gibbs hangsúlyozta ugyanis, hogy az EEM elsősorban kínai befektetésekre épít,
ami a jelenlegi deviza- és részvénypiaci volatilitások miatt veszélyesnek is bizonyulhat.
Az EEM-et ugyanis lehúzza azon ázsiai befektetések alulteljesítése, melyek nagyjából 70 százalékát adják az ETF-nek. Az alapnak emellett komoly kitettségei vannak az információs technológiai és a bankszektorban is – tette hozzá Gibbs. A kínai pénzintézetek pedig erősen függnek a jüan stabilizálódásától, miközben a kínai deviza folyamatosan gyengül a dollár ellenében.
Mi több, még az ország nagyobb technológiai vállalatai is süllyedést mutattak a közelmúltban. A Taiwan Semi, az Alibaba, valamint a Baidu egyenként 3, 8, illetve 7 százalékot gyengültek az elmúlt hónapban. Mivel tehát az ETF igen erősen kötődik az ázsiai piacokhoz, Gibbs szerint a jövőjét sokkal inkább a kínai piaci helyzet és kilátások határozzák meg.