Most már több ezren tiltakoznak India nagyobb városaiban a rúpia két legnagyobb címletének kivonása ellen.
November elején jelentette be Narendra Modi miniszterelnök, hogy másnaptól érvénytelennek számít az 500-as és az 1000-res rúpia. A bejelentést egyre fokozódó káosz követte. Az emberek órákig, olykor napokig állnak sorba tömegével a bankautomaták és -fiókok előtt. Sok a torzsalkodás, konfliktus és zavargás köztük.
A miniszterelnök szerint a lépés fontos része a korrupció elleni harcnak.
Az ellenzék szerint az akció balul sült el.
Lakhnauban, Kalkuttában és Bangalorban is ezrek vannak az utcán, a kommunista ellenzék által vezetett Kerala és Tipura államokban pedig
majdnem teljesen megállt az élet.
„Tiltakozunk a kormány által előidézett leírhatatlan pénzügyi vészhelyzet, és az emberek nyakára zúdított nehézségek ellen" - mondta Manis Tivari ellenzéki politikus.
A két címlet kivonása törvénytelen volt."
A tranzakciók 90 százaléka készpénzben történik Indiában, és sokaknak nincs bankszámlája.
A két betiltott címlet alkotta az ország készpénzforgalmának több mint 80 százalékát.
Modi vasárnap szólalt meg először nyilvánosan a bankjegyek november 8-i betiltása óta. A miniszterelnök a digitális eszközök használatára buzdította a népet.
Monumentális fiaskó, és az ország GDP-jét mintegy 2 százalékkal fogja csökkenteni"
- mondta a múlt héten Manmohan Szingh volt miniszterelnök.
Az indai kormány már mindenféle indokot és érvet bedobott (még a terrorizmust is, amit állításuk szerint sok indiai kp-vel támogat), az igazi ok azonban valószínűleg
az adókerülés megnehezítése.
A legtöbb tranzakció ugyanis készpénzben zajlik, és csak kevesen adóznak utánuk.
Az indiai társadalom mindössze 1 százaléka fizetett jövedelemadót
- a kormány adatai szerint.
A lakosság pedig rengeteg készpénzt halmozott fel. A megtakarításaikat otthon tartják a párnáik alatt, mindenféle ellenőrzés, vagy kontroll nélkül.
A központi bankok foglalkoznak a bankjegyek bezúzásával, ez nem újdonság. A régieket megsemmisítik, és újakat nyomtatnak. Az indiai jegybank sem kivétel. A bankjegyekből brikettet csinálnak.
A brikettekkel főznek, világítanak, fűtenek országszerte. Olcsóbb mint a szén, kevesebb kosz marad utána, és kevésbé is szennyezi a környezetet A leggyakrabban gyárak kazánjaiban végzik.
A bankjegyekből készült brikettekkel viszont más a helyzet. Ezek általában valamelyik szemétdombon végzik. Egy kis részüket újra felhasználják, ezekből naptár, írólap, miegymás lesz.
A 20 milliárd bankjegy ledarálása nem lesz komoly kihívás - állítják az indiai jegybanknál. Az elmúlt két évben 16 milliárd darabot pusztítottak el. „Van elég gépünk hozzá" - tették hozzá.