Ez derült ki az Európai Bizottság most közzétett 2017-es növekedési jelentéséből, amellyel kezdetét vette a következő, immár hetedik Európai Szemeszter.
A 2009 óta túlzottdeficit-eljárás alatt álló Portugália és Spanyolország október közepén nyújtotta be Brüsszelnek jövő évi költségvetési tervét és a vonatkozó tanácsi döntések alapján elfogadott akciótervét. Az Európai Bizottság értékelte az anyagokat és megbeszéléseket folytatott az Európai Parlamenttel. Végül arra a következtetésre jutott, hogy
fel kell függeszteni a túlzottdeficit-eljárást
mindkét uniós tagállam esetében. Ennek megfelelően az európai strukturális és beruházási alapok felfüggesztésére vonatkozó javaslat lekerült a napirendről - közölte a bizottság.
Az Európai Bizottság július elején indított szankciós eljárást Portugália és Spanyolország ellen, mert a két dél-európai ország nem teljesítette hiánycsökkentési kötelezettségeit 2015-ben és 2014-ben, megsértve a stabilitási és növekedési paktumot. Emiatt akár pénzbüntetéssel és az uniós alapokból származó források folyósításának felfüggesztésével is büntethették volna a két országot.
A pénzbírságok összege legrosszabb esetben elérhette volna a hazai össztermék (GDP) 0,2 százalékát is.
Az Európai Unió pénzügyminiszteri tanácsa augusztusi ülésén elfogadta a bizottság javaslatát, miszerint tekintsenek el a pénzbüntetés kiszabásától, tekintettel arra, hogy
mindkét ország komoly erőfeszítéseket tett a közpénzügyek rendbehozására,
fontos strukturális reformokat hoztak. A miniszterek egyetértettek azzal is, hogy adjanak több időt Madridnak és Lisszabonnak a költségvetési kiigazítások teljesítésére.
Portugáliának az év végéig, Spanyolországnak pedig legkésőbb 2018-ra kell leszorítania a bruttó hazai termék 3 százaléka alá a költségvetési hiányt.
A túlzottdeficit-eljárás keretében a bizottság minden évben meghatározza az elérendő hiánycélt a fokozatos csökkentés jegyében. Spanyolország és Portugália azonban az utóbbi két évben jelentősen túllépte a megszabott korlátot. A spanyol államháztartás hiánya például tavaly elérte a bruttó hazai termék 5,1 százalékát, jócskán meghaladva a 4,2 százalékos célt. Portugáliának tavaly 2,5 százalékra kellett volna leszorítania a hiányt, de 4,4 százalék lett.