Az adatok szerint a bérkiáramlás üteme stabilizálódik, a bruttó és a nettó keresetek éves növekedése alig 0,2 százalékponttal alacsonyabb az augusztusinál.
A közfoglalkoztatottak nélkül számolva a bruttó kereset 6,7, a nettó 8,3 százalékkal haladta meg a tavaly szeptemberit. A 0,6 százalékos szeptemberi inflációval számolva a reálkeresetek emelkedése 7,6 százalékos volt.
A vállalkozásoknál 5,6 százalékkal nőttek a bruttó és 7,2 százalékkal a nettó keresetek, a költségvetési szektorban 9,9, illetve 11,6 százalékos volt az emelkedés a közfoglalkoztatottak nélkül számolva.
A keresetek növekedése
a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7 százalékos emelése,
a fegyveres testületek illetményemelése, az egészségügyi és a szociális területen dolgozók részére kifizetett emelt bérkiegészítés, illetve a kiegészítő pótlék is hatással volt ebben az évben - írta jelentésében a KSH.
A KSH adatai szerint az alkalmazásban állók száma 70 ezerrel (2,6 százalékkal) nőtt a szeptemberig tartó egy évben, ebből 66 ezren a vállalkozásoknál találtak munkát.
A havi bruttó átlagkereset
ezzel rendre 297, 268 illetve 263 ezer forintra nőttek a havi bruttó keresetek.
Jövőre a járulékcsökkentési és béremelési megegyezés megvalósulásával
a bruttó bérek éves átlagos növekedése akár kétszámjegyű is lehet,
miközben az éves átlagos infláció 2 százalékra emelkedhet, mondta Oszlay András, a Takarékbank elemzője.
Hozzátette, az idén is legalább 7 százalékot elérő reálbér-növekedési ütem várható. Ezzel a háztartások fogyasztásának bővülése továbbra is meghatározóan járul hozzá a gazdasági növekedéshez - jegyezte meg.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője azt emelte ki, hogy az egyre jelentősebb munkaerőhiány javítja a munkavállalók alkupozícióját, így
további dinamikus béremelkedésre lehet számítani.
Az első kilenchavi 6,1 százalék után a bruttó bérek átlagos növekedése az év végére elérheti a 6,4 százalékot.