A miniszter közölte, hogy a garantált bérminimum 25 százalékkal nőhet jövőre.
2018-ban a minimálbér további 8, a grantált bérminimum 12 százalékkal emelkedhet, a munkáltatói járulék pedig 2 százalékponttal csökkenhet
a kormány javaslata szerint, közölte a nemzetgazdasági miniszter a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának kibővített testületi ülését követő sajtótájékoztatón.
A korábbi hírek még 10 százalékos bruttó minimálbér-emelésről és 5 százalékos járulékcsökkentésről szóltak.
Varga Mihály elmondta, a kormány azt is javasolja, hogy 2019-től 4 éven keresztül újabb 2-2 százalékponttal csökkenjen a munkáltatók járulékterhe, ha a reálbérek emelkedése eléri az évi 6 százalékot.
A kormány szerint 6 éves ciklusban a béremelések mértéke reálérteken akár a 40 százalékot is elérheti,
ennek természetesen a gazdaság teljesítőképességét nem szabad veszélyeztetnie, emelte ki a miniszter.
A kormány abban érdekelt, hogy a javaslat minden partner számára vállalható megoldás kiindulópontját jelentse, mondta Varga Mihály, hozzátéve, hogy folytatják az egyeztetéseket a következő napokban. Ennek a végén egy olyan, 6 évre szóló megállapodást szeretnének kötni, amely biztosítja mindenkinek, hogy előre látható pályát tudjanak megtervezni.
Az elmúlt hetekben több miniszter is megszólalt már a béremelések kapcsán. Az Origo kérdésére Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter reálisnak nevezte a múlt heti Kormányinfón, hogy
öt éven belül 30–40 százalékkal emelkedjenek a reálbérek.
Hozzátette, hogy a kormány nem fog belenyúlni a piaci folyamatokba.
A nemzetgazdasági miniszter is azt mondta korábban,
reális, hogy négy-öt éven belül 40 százalékkal emelkedjenek a bérek.
Varga Mihály elmondta, hogy ehhez szükség van a munkaadók és a munkavállalók egyetértésére is.
A bérek határozott emelését és ezzel együtt a magyar gazdaság átfogó versenyképességi átalakítását szorgalmazta Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) konferenciáján.