A gazdasági növekedést a magyar kormány optimistábban ítéli meg a bizottságnál, a fiskális, pénzügyi pozíciókat viszont hasonlóképp értékelik, mondta Varga Mihály. Magyarország fegyelmezett államháztartási gazdálkodást folytatott az elmúlt években, így
Kiemelte, hogy az elmúlt évek Magyarországot igazolták,
a deficit kisebb lett, mint amit a bizottság jósolt.
Varga Mihály bízik abban, sikerül a bizottságot meggyőzni arról, hogy a közmunkaprogram hatékonyan visszavezeti az érintetteket az elsődleges munkaerőpiacra. Elmondta, hogy a kormány folytatja a szakképzési és duális szakképzési programokat is. A tárcavezető szerint
Magyarország 2010-ben az euró bevezetésének egyetlen feltételét sem tudta teljesíteni, ma viszont már minden feltételt teljesít.
Valdis Dombrovskis elmondta,
helyes úton jár Magyarország,
és kiemelte a fiskális fegyelem fenntartásának fontosságát. Hozzátette, hogy Magyarország az utóbbi 3 évben elég jó gazdasági növekedést ért el. Ez az idén ugyan lassulni kezdett, az Európai Bizottság 2,1 százalékot vár éves átlagban, azonban ez is még az uniós átlag felett van, mondta az alelnök. Szerinte a lassulás oka az előző, 2007-2014-es uniós költségvetési ciklus forrásainak felhasználása és az áttérés az új ciklusra.
Ez mutatja, mennyire fontosak az uniós források a gazdasági növekedésben.”
Valdis Dombrovskis kitért az adópolitikára is, ahol a bizottság a növekedés érdekében a munkát terhelő adók csökkentését javasolja. Az állami beruházásokról szólva elmondta, fontos, hogy az uniós források ne helyettesítsék, hanem kiegészítsék a nemzeti forrásokat.
A nemzetgazdasági miniszter Sir Suma Chakrabartival, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnökével is tárgyalt a nap folyamán. A megbeszélést követően Varga Mihály arról beszélt, hogy a magyar kormány versenyképességet erősítő programjának megvalósításában aktív szereplőként számít az EBRD-re, és bízik abban, hogy a bank innovatívabb pénzügyi-hitelezési megoldásokat is meghonosít a régióban.
A hagyományosnak tekinthető projekttámogatások mellett Magyarország szeretné elérni, hogy a szervezet nagyobb kockázatot vállalva induló cégek finanszírozásban is részt vegyen, közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A tárca közleménye szerint a konkrét együttműködési és beruházási lehetőségek között a felek áttekintették többek között a Magyarország olimpiai pályázatához kapcsolódó infrastrukturális fejlesztéseket, a vasút-korszerűsítés és a metrófelújítás kérdéskörét, valamint az elektromobilitás, az elektromos autó- és buszgyártás, illetve a kutatásfejlesztés területét is.