Mégis kapnak egyszeri karácsonyi juttatást a görög nyugdíjasok. Hetek óta tartó viták után a görög parlament végül elfogadta
a havi 800 eurónál (250 ezer forintnál) kisebb nyugdíjban részesülők egyszeri, "karácsonyi ajándékát",
amelyek összértéke 620 millió euróval terheli a költségvetést.
A szociális juttatás ellen az euróövezet pénzügyminisztereinek tanácsa tiltakozott, azzal érvelve, hogy az unió, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közös mentőcsomagjaival „nincs összhangban".
Aléxisz Cíprasz ugyanakkor azzal indokolta a döntést, hogy az utóbbi években a trojka követelésére életbe léptetett megszorító intézkedések legnagyobb vesztesei az elmúlt években a nyugdíjasok voltak.
Bár Cíprasz és az egész görög kabinet szembemegy az unió akaratával, a mostani vitának sokkal nagyobb a tétje, mint 620 millió euró.
Brüsszel ugyanis a görög államadósság átütemezéséről zajló tárgyalások lezárásával fenyegette meg a görög kabinetet,
amennyiben ragaszkodik a nyugdíjasok átlagosan 120 ezer forintnak megfelelő egyszeri juttatásához.
Cíprasz mindenesetre ma munkaebédre találkozik Angela Merkel német kancellárral, akivel a gazdasági helyzet mellett az unió és Törökország kapcsolatáról, a menekültválságról és a ciprusi újraegyesítés irányába tett legújabb lépésekről is szó lesz, így az idősek karácsonyi ajándékának témája már elsikkadhat.
Elemzők szerint Cíprasz kétségbeesetten próbálja visszaszerezni a megszorítások miatt megcsappant népszerűségét,
és feledtetni az idősek idén októberi tüntetésén a drasztikus rendőri fellépést, ezért ragaszkodott az 1,6 millió nyugdíjas karácsonyi ajándékához.
Görögország gazdasága egyébként 2008 óta recesszióban van: a trojka három mentőcsomagja rengeteg megszorítást hozott, és annyira eladósította az országot, hogy az gyakorlatilag adósságcsapdába került.
Az IMF az utóbbi években már több olyan nyilatkozatot tett, amelyben
elismerte a görög gazdasági problémák kezelésére adott rossz receptet, és sürgette az adósság visszafizetésének átütemezését, illetve részleges adósságelengedést.
Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója azt is elismerte, hogy
a trojka feltételeivel gyakorlatilag lehetetlen a kilábalás úgy, hogy az államadósságot is csökkenteni lehessen.
Az euróövezetben a németeken kívül egyre több támogatója akad a görög adósságátütemezésnek, annál is inkább, mert a magas kamatok miatt a kölcsönöket amúgy is lehetetlen visszafizetni.
Az IMF szerint az EU nagyon nehéz terheket tett Athén vállára, és a valutaalap nem támogat további megszorításokat.