A kínai külügyi szóvivő szerint a Fujian Grand Chip tisztán piaci megfontolásokból akarta felvásárolni a német vállalatot.
Reméljük, hogy az Egyesült Államok felhagy a kínai cégeket érő alaptalan vádak hangoztatásával, és igazságos és kedvező környezetet teremt befektetéseiknek"
- tette hozzá Lu Kang.
Obama múlt pénteken vétózta meg a kínai-német ügyletet, miután a külföldi beruházásokat felügyelő amerikai bizottság (CFIUS)
arra a következtetésre jutott novemberben, hogy a kínai felvásárlás biztonsági kockázatot jelentene az Egyesült Államokra nézve.
Három évtizeden belül ez volt a harmadik alkalom, hogy egy amerikai elnök biztonsági megfontolások miatt akadályozott meg kínai vállalatot egy külföldi cég felvásárlásában.
Az Aixtronnak az Egyesült Államokban, egészen pontosan Kaliforniában is van leányvállalata, ahol mintegy száz embert foglalkoztat. Az amerikai hatóságok feltehetően amiatt aggódnak, hogy az ügylet révén Kína hozzájuthatott volna a haditechnikai eszközökben is használt gallium-nitrid előállításának a titkához. A kínaiak egyébként 670 millió eurót fizettek volna a német félvezetőgyártóért.
A berlini kormány már szeptemberben jóváhagyta a LED-technológiában használt eszközöket, chipeket gyártó Aixtron kínai felvásárlását,
majd egy hónap múlva biztonsági okokra hivatkozva visszavonta azt.
A német gazdasági minisztérium azt ígérte, hogy a megalapozott döntéshez szükséges információk összegyűjtésétől számított két hónapon belül döntést hoz.