A legtöbb pénzt a következő okmányok ingyenessé tételével kapcsolatosan spórolták meg a magánszemélyek:
A vállalkozások esetében a legtöbb megtakarítást
Mint ismeretes, a közigazgatási rezsicsökkentő törvényekkel több mint húsz hatósági eljárás díját szüntették meg 2015-ben. Az ingyenessé tett eljárásokból 14 a magánszemélyek, hét pedig a vállalkozások terheit mérsékelte.
A vállalkozásokat érintően a díjmentessé tett eljárásokból idén közel 800 ezer eljárás indult, amely hozzávetőleg két milliárd forint megtakarítást jelentett a vállalakozóknak.
A magánszemélyeket illetően eddig közel négy millió eljárás indult, mely körülbelül tíz milliárd forint megtakarítást jelen idén az állampolgároknak, vagyis összesen
mintegy 12 milliárd forint marad idén a lakosságnál.
A tervek szerint új jogszabály-módosításokkal 2017. március 1-jétől
újabb hatósági eljárások díját szüntetik meg: 15 magánszemélyek, öt pedig a vállalkozások terheit csökkentené.
Ez a vállalkozásoknak előreláthatólag 1,2 milliárd forint megtakarítást jelenthet, a magánszemélyeknek pedig hozzávetőlegesen 380 millió forintot.
Mint Kovács Zoltán elmondta, az állami rezsicsökkentés következő fejezetéről szóló javaslatot már benyújtották a parlament elé, és ha jövőre az Országgyűlés elfogadja azt, újabb mintegy kétmilliárd forintos megtakarítás lesz elérhető.
Korábban a kormányablakokban lakossági véleményfelmérés volt arról, hogy mely ügyekben szeretnének egyszerűsítést az állampolgárok. Kovács Zoltán kiemelte: tavaly 390 ezren, idén pedig 250 ezren töltötték ki önkéntesen a kérdőíveket, és az állampolgárok javaslatai visszaköszönnek a jogszabályalkotásban.
A konzultáció alapján a legtöbb javaslat a a gépjármű-fenntartással, az ingatlan-nyilvántartással, a személyi okmányok kiadásával kapcsolatban érkezett.
A vállalkozások terheit érintő kérdőíven a legtöbben a cégeljárásokkal, az adóigazgatással és a foglalkoztatási adminisztráció csökkentését kérték. Az engedélyköteles tevékenységekkel kapcsolatban a legtöbben az építésügyi és az új vállalkozás létesítésével kapcsolatos eljárások egyszerűsítésére tettek javaslatot.
Béremelés a kormány- és járási hivatalokban
Kovács Zoltán bejelentette: 2017. január 1-jétől béremelés lesz a kormányhivatalok megyei szintjén foglalkoztatottaknál, akiknek átlagosan 30 százalékkal nő a fizetésük.
A járási hivatalokban dolgozó mintegy 17 ezer tisztviselő, akiknek a bére bruttó 129.000 forint, átlagosan több mint 50 százalékos a béremelést kapnak.
Kérdésre közölte: az önkormányzatok saját hatáskörben dönthetnek a béremelésről, a bérek eltérítéséről, és eddig csak a nagyon kis településeken nem került sor erre, a városokban általában már megtörtént. A polgármesterek bérét pedig most rendezték - tette hozzá.