A múlt évben jelentős bővülés volt a lakáshitelezési piacon, az új lakáshitel-szerződések összege az év első tizenegy hónapjában meghaladta a
428 milliárd forintot,
ami 2015 hasonló időszakához képest 30 százalékos többletet jelent.
A lakáshitelek iránt érdeklődők száma is jelentősen nőtt. A múlt év egészében a lakáshitelek iránt érdeklődők száma
67 százalékkal nőtt 2015-höz képest,
az idén január első 10 napjában pedig 51 százalékos volt a bővülés szintén éves összevetésben.
„2017-ben folytatódhat az élénkülés a lakáshitelpiacon, amiben szerepe lehet annak is, hogy a
családi otthonteremtési kedvezmény rendszerében az idén fordulatot várunk”
– mondta Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője.
A múlt évben a csokos támogatást ugyanis inkább használt lakásokhoz igényelték, az idén azonban az új lakások aránya növekedésnek indulhat a csok rendszerén belül, mivel egyre több új lakás kerülhet piacra.
„Emiatt egyébként nemcsak a csoknál, hanem a piaci hiteleknél is nőhet majd az új lakásokra igényelt és folyósított hitelek aránya. Az új lakások egy része csak a piacon válik elérhetővé, de még nem feltétlenül lesznek beköltözhető állapotban, mert folyamatban lesz az építkezés” – tette hozzá a hitelszakértő.
A csokon belül
a legvonzóbb konstrukció az úgynevezett 10+10 millió forintos csomag,
amely három vagy több meglévő vagy vállalt gyermek esetében a 10 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatás mellett 10 millió forintos hitelt is biztosít, mégpedig 25 évig fixen 3 százalékos kamattal, amelynek a törlesztőrészlete havonta közel 50 ezer forint.
Gergely Péter szerint a csok feltételrendszere elég bonyolult, igyekszik az esetleges visszaéléseket kiszűrni, hogy valóban az új lakások és családi házak építését ösztönözze, ezért érdemes mindenképpen hitelszakértő segítségét kérni az igénylés előtt.
A BankRáció.hu január elején 16 bank ajánlata alapján készített elemzése szerint egy 20 millió forintos új lakás megvásárlásához felvett 10 millió forintos, 20 éves futamidejű lakáshitelek között a legolcsóbbak 2,6–3,0 százalékos teljes hiteldíjmutatóval (thm) voltak elérhetőek, a legdrágábbaknál azonban 5 százalék fölé ment ez az érték.
A havi törlesztés az előbbieknél 54 ezer forint, utóbbiaknál több mint 66 ezer forint lehet. Így a teljes visszafizetendő összeg között akár több mint 3 millió forintra rúghat a differencia.
A hitelpiacon egyre többen érdeklődnek a több évig
fix törlesztőrészletű lakáshitelek
iránt. „Bár ezek valamivel drágábbak, mint a változó kamatozású társaik, de
sokkal biztonságosabbak.
A kamatkörnyezet változása esetén ugyanis a fix törlesztőrészletű hiteleknél az adott időtartam alatt (ami lehet 3–20 év) nem változik az összeg” – mondta Gergely Péter.