A régi Selyemút feltámasztására szolgáló "Egy Övezet Egy Út" projektet támogató Ázsiai Infrastrukturális és Befektetési Bankhoz (AIIB) egyre több ország csatlakozik.
A Kína vezette fejlesztési bank, amely
gyakorlatilag átvenné a Világbank és az IMF szerepét az eurázsiai régióban és Észak-Afrikában
57 alapító tagállammal kezdett működni 2015-ben, és ehhez csatlakozna még 25 tagország – a Financial Times értesülései szerint.
Az alapítók között található Kínán kívül többek között Oroszország, Brazília, Ausztrália, India, Dél-Korea, Szaúd-Arábia, Törökország és Izrael.
Az európai országok közül a legnagyobb gazdaságok már csatlakoztak a bankhoz:
alapítónak számít Németország, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Spanyolország, Svédország, Norvégia, Dánia és Lengyelország.
Kína 2013-ban hirdette meg az Új Selyemút (vagy a későbbi nevén Egy Övezet, Egy Út) tervét, amely olyan gazdasági övezetet hoz létre, amely erősíti Kína ázsiai, európai és afrikai kapcsolatrendszerét.
Ennek finanszírozására hozták létre a bankot, amely közúti, vasúti, olaj- és gázvezetékek, közlekedési beruházások, ipari parkok, logisztikai központok és tengeri kikötők fejlesztését támogatja az Új Selyemút mentén fekvő államokban.
Peking az eurázsiai térséget és Észak-Afrikát kívánja bevonni a kereskedelmi, befektetési és pénzügyi együttműködésbe.
A "Egy Övezet Egy út" projekt kapcsán Matolcsy György jegybankelnök az euró atyjáról, Lámfalussy Sándorról elnevezett konferencián hétfőn úgy fogalmazott, hogy
a Kínával való együttműködés segíthet az EU-nak újjáépíteni és erősíteni a gazdaságát.
Kiemelte, hogy az EU-nak politikai, szellemi, pénzügyi és az emberek közötti hidat kell építeni Kína és az Unió között.
Tian Gouli, a Bank of China elnöke a budapesti konferencián azt hangsúlyozta, hogy
az európai és ázsiai piac összekapcsolása a világ leghosszabb folyosóját hozná létre, amellyel a két régió kiegészítené egymást.
Orbán Viktor miniszterelnök Kínát „állócsillagként" jellemezte, amely hosszú évekig meghatározza a világgazdaságot.