Több mint 2,8 milliárd vendégéjszakát töltöttek el a turisták az Európai Unió szálláshelyein 2016-ban, ami 2 százalékos emelkedés az előző évhez képest – közölt éves becslést az Eurostat 2016 első tíz hónapjának adatai alapján.
A bővülés elsősorban az EU-n kívülről érkező turistáknak köszönhető,
akik 3,6 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek az unióban, mint egy évvel korábban.
Az európai vendégek ezzel szemben 0,6 százalékos növekedést hoztak. Ez a kettőség nem új fejlemény. Az unióban töltött vendégéjszakák száma 2009 óta folyamatosan nő, ami elsősorban az államközösségen kívülről érkező látogatók vendégéjszakáinak emelkedésével magyarázható.
A tavalyi növekedés természetesen nem érintette egyformán a tagállamokat. A legnagyobb mértékben
nőtt a vendégéjszakák száma 2016-ban. Bulgáriában, ha csak a külföldiek által eltöltött vendégéjszakákat nézzük, 21 százalékos volt az emelkedés 2015-höz képest.
A tanulmány szerint
Magyarországon 8,1 százalékos volt tavaly a bővülés.
Ez a külföldi vendégéjszakák 7,5 százalékos, valamint a belföldi vendégéjszakák 8,7 százalékos emelkedésének köszönhető.
A legnépszerűbb külföldi úti cél Spanyolország volt 2016-ban. A 294 milliós spanyol eredmény az EU összes külföldi vendégéjszakáinak 22 százalékát teszi ki. Ráadásul Spanyolország a külföldiek körében 9,3, a hazaiaknál pedig 5,1 százalékkal tudta tavaly növelni a vendégéjszakákat, tehát tovább tudott erősíteni vezető pozícióján.
A második legtöbb külföldi vendégéjszakát – 196 milliót – Olaszországban regisztrálták, igaz, a félszázalékos növekedéssel ez inkább stagnálásnak nevezhető.
A legnagyobb visszaesést két olyan országban mérték, amelyek hagyományosan népszerűek az utazók körében. Franciaországban 4,6 százalékkal, mintegy 19 millióval csökkent a vendégéjszakák száma.
A visszaesés a külföldiek körében még nagyobb, 8,7 százalékos volt, ami egyértelműen a franciaországi terrortámadásokkal magyarázható.
A tavalyi év másik vesztese az Egyesült Királyság volt, náluk 4,5 százalékkal, körülbelül 14 millió éjszakával kevesebbet töltöttek az emberek a szálláshelyeken. Ám Franciaországgal ellentétben a szigetországban emelkedett a külföldi vendégéjszakák száma (1,6 százalékkal), a belföldi vendégeknél viszont 8,3 százalékos volt a visszaesés.
Korábban Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója azt mondta: 2016 első tíz hónapjának adatai alapján Magyarországon a vendégek és a vendégéjszakák száma is 6 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
A szállásdíjbevételek 10 százalékkal, a szálláshelyek összes bevétele pedig 8 százalékkal növekedett egy év alatt.