Szerdától élesednek ugyanis az új kétezresek és ötezresek. A bankjegyek nemcsak vizuálisan újulnak meg, hanem a biztonsági elemeik is korszerűsödnek.
Az elmúlt 18 évben, amíg ezeket a bankjegyeket használtuk, fejlődött a világ. A pénzhamisítók is fejlődtek, meg a pénzszámoló gépek is"
– mondta Gerhardt Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke kedden. Ezek a kihívások sarkallták a jegybankot a címletek megújítására.
Ha pedig már nekiálltak, akkor arra is törekedtek, hogy az ország képéről megmutassanak valamit – tudtuk meg az alelnöktől. „Hiszen külföldiek is fizetnek majd vele." A bankjegyeken az ország történelme és jelen állapota látszik majd. „Az esztétikai érzékünket is bemutatjuk a nagyvilágnak. Színdinamikát visz bele mindennapi életünkbe" – mondta az alelnök. Véleménye szerint az emberek nemcsak azért fogják szeretni ezeket a címleteket, mert pénz, hanem mert komoly nyomdaművészeti és nyomdatechnikai alkotások.
Az új bankjegyek fokozatosan kerülnek forgalomba. Széles körű elterjedésük néhány napon belül várható.
„Szeretnénk tiszta helyzetet teremteni a készpénzforgalomban" – mondta Pataki Tibor, az MNB készpénzlogisztikai igazgatóságának vezetője, ami lényegében azt jelenti, hogy minél kevesebb ideig van kétféle verzió egy adott címletből, annál jobb.
Az előző garnitúrát július 31-ig lehet felhasználni,
ezután az MNB bevonja, augusztus 1-jétől pedig már csak az új címletekkel lehet majd fizetni. A régi címletek persze ezután sem veszítik el az értéküket. A kereskedelmi bankok még 3 évig beváltják, vagy számlára teszik őket, a jegybank pedig 2037-ig teszi majd meg ugyanezt.