A személyi kölcsönök formájában felvett hitelösszeg két év leforgása alatt megháromszorozódott. Ez első sorban annak köszönhető, hogy a korábbi hitel elutasítás mérséklődött a lakosságnál,
a felvett hitelek nem tartalmaznak deviza kockázatot, 80 százalékban fix kamatozásúak és nem utolsó sorban a bank nem igényli a hitelfelvevő lakását fedezetnek.
A fix kamatozás kockázatmentességet jelent a hitelfelvevőnek, ugyanakkor csökkenő kamatok mellett egy idő után azt is eredményezi, hogy
magasabb kamatot fizet, mint amennyi az újonnan elérhető hiteleknél fizetendő.
Az elmúlt két évben a személyi kölcsönöknél is erős kamatcsökkenés történt: 2015 elején még 21,4 százalék volt az átlagos THM, míg ugyanez tavaly decemberben már csak 15,7 százalék.
A Bankmonitor.hu számításai szerint a bankok által jelenleg nyilvántartott 385 milliárd forintnyi személyi kölcsön átlagos THM-je 17,6 százalék. Ezzel szemben a személyi kölcsönök piacán ma a legjobb öt banki ajánlat átlagával számolva 13 százalék az elérhető THM. Összességében ez annyit jelent, hogy ha az emberek átgondolják a lehetőségeket és döntenek, akkor a régebbi hitelek kiváltásával körülbelül 16 milliárd forint lenne megspórolható.
A 13 százalékos átlagos THM szint eléréshez azonban legalább 150 ezer forint havi nettó jövedelemre van szükség.
Feltételezhetjük, hogy ezt a kereseti szintet (tekintettel a 170 ezer forintos országos nettó átlagkeresetre) a hitelfelvevők fele eléri, így a potenciális 16 milliárd forint megtakarítás fele, 8 milliárd forint realizálható.
Egy 2016 februárjában négy évre 18 százalékos THM mellett felvett, jelenleg 1 millió forintos tartozással rendelkező hitelből kiindulva a következő megtakarítási lehetőség azonosítható:
Minél hosszabb a hátralévő futamidő és minél magasabb a meglévő hitelünk kamata, annál nagyobb a hitelkiváltással elérhető pénzügyi előny. Mindenkinek érdemes időről időre felülvizsgálnia a meglévő hiteleit a teljes piaci kínálat áttekintésére lehetőséget adó személyi kölcsön kalkulátorral.