Jeroen Dijsselbloem, az eurócsoport elnöke sajnálkozott korábbi kijelentése miatt, amely szerint a dél-európai országok "piára és nőkre" költötték el a pénzüket.
Először azzal védekezett, hogy valójában saját magára értette az elmondottakat, majd azzal a verzióval hozakodott elő, hogy mindegyik államra egyformán érvényes mondanivalót fogalmazott meg, végül még a kálvinizmust is érvként próbálta bedobni.
"Sajnálom, ha valakit sértett a megjegyzésem" – közölte a holland politikus, aki szerint
kijelentésének "közvetlensége" a "holland nyíltsággal, a kálvinista kultúrával" magyarázható.
"Nem szándékozom lemondani" – szögezte le tegnap a holland pénzügyminiszter, hozzátéve: sajnálja, hogy félreértették a szavait, amelyekbe tévesen magyarázzák bele az Európai Unió északi és déli tagállamai közötti ellentétet.
A Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott hétfői nyilatkozatában Dijsselbloem fontosnak nevezte a nehéz helyzetben lévő országoknak nyújtott pénzügyi mentőcsomagokat, ám kijelentette,
nem költhetem minden pénzemet piára és nőkre, hogy aztán segítséget kérjek.
Különösnek nevezte, hogy éppen a spanyol lapok adtak más szövegkörnyezetet a kifogásolt mondatának.
A megjegyzés miatt António Luís Santos da Costa portugál miniszterelnök és Matteo Renzi volt olasz kormányfő lemondásra szólította fel az eurócsoport elnökét. Előbbi szerint Európa elveszti a hitelességét, ha Dijsselbloem nem mond le, Renzi pedig ostoba kijelentésnek nevezte az „olaszok és spanyolok elleni" beszólást.
Az Európai Parlament szocialista képviselői is tiltakoztak a kijelentés ellen, Gianni Pittella frakcióvezető szerint a holland pénzügyminiszter
sokkoló szavaival túlment egy határon, és diszkriminatív érvelést használt a dél-európai országok ellen, ezért alkalmatlan az Eurogroup vezetésére.
Mások mellett Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke is elfogadhatatlannak nevezte a kijelentést, azt "rasszistának és szexistának" minősítette. Tegnap Margrethe Vestager, az Európai Bizottság versenyjogi biztosa is elítélte a Dél-Európát leszóló megjegyzést.
Jeroen Dijsselbloemnak hivatalosan 2018 januárjában jár le a mandátuma, a sajtó jelentései szerint azonban
már ezen kijelentések előtt is ingott a széke, miután hazai pártja, a Munkapárt (PvdA) hatalmasat bukott a múlt heti hollandiai választásokon (38 mandátumból 21-et elvesztett), így valószínűleg nem lesz tagja a következő kormánynak, és Dijsselbloemnak fel kell állni a pénzügyminiszteri bársonyszékből.
Tegnap a Politico brüsszeli portál értesülései szerint az eurócsoport elnökének és Pierre Moscovici uniós gazdasági és pénzügyi biztosnak címzett levélbombákat találtak a görög postán. Névtelenséget kérő uniós tisztségviselők megerősítették azokat a görög sajtóértesüléseket, amelyek szerint
Dijsselbloemnak és Moscovicinek szánták a posta egyik szortírozó létesítményében hétfőn talált levélbombákat
– olvasható a portál cikkében. A robbanóanyagot tartalmazó küldeményeket a görög rendőrség megsemmisítette.