A tőkeemelési kísérlet alátámasztja azon befektetői várakozásokat, melyek szerint a Deutsche Bank 2013 eleje óta már harmadszor kényszerülhet arra, hogy a piachoz nyúljon friss tőkéért. A vasárnap bejelentett akciót azt követően lépné meg a Deutsche, hogy a 2015-ben beiktatott vezérigazgató, John Cryan jelezte, elkerülné a részvényeladást, mivel az negatívan érinti a már meglévő részvényeseket – írja a MarketWatch.
Ezzel párhuzamosan
a bank az üzleti struktúráját is átalakítja,
és visszafordítja például a befektetési banki üzletágának másfél évvel ezelőtti leválasztását más területekről. Cryan továbbá költségcsökkentésekkel, az alkalmazottak bónuszainak megvágásával, valamint a részvényeseknek kifizetett éves osztalék felfüggesztésével is igyekszik megóvni a bank tőkéjét.
Mindazonáltal úgy tűnik, az eddigi lépések nem voltak elegendők ahhoz, hogy egyenesbe hozzák a bankot, amely egyszerre szenved a több milliárdos bírságoktól, a szigorodó tőkeszabályozásoktól, valamint a gyenge pénzügyi eredményektől. A bank közlése szerint a vezetés nagyjából 2 milliárd euróval számol az átszervezési és végkielégítési költségek kapcsán, melyek összefüggnek a most bejelentett lépéssel.
A hitelintézet időzítése nem függetleníthető attól, hogy
a vállalat részvénye az elmúlt időszakban visszapattant a szeptemberi, több éves mélypontnak számító 10 eurós szintről.
Noha a részvény az európai kereskedésben pénteken19,14 eurón zárt, hétfő napközben, a tőkebejelentést követően, közel 6 százalékot gyengült.
Vasárnap délután a bank közölte, a tervek szerint
nyílt részvénypiaci értékesítésen keresztül eladná az eszközkezelői üzletágának egy kisebbségi részét. A
cél a terület stabilizálása lenne, mivel az eszközállomány már hosszabb ideje csökkenést mutat. A lépés negatívuma az volna, hogy ezzel a Deutsche elesne az eszközkezelési nyereségekből fakadó előnyök egy részétől. Ezen üzletág profitjai ugyanis sokkal kiszámíthatóbbak, mint a nagyobb kilengésekre hajlamos befektetési banki, illetve kereskedési nyereségek.
A bank szintén vasárnap közölte, hogy tervezik a német kereskedelemi banki részleg (Postbank) visszaillesztését a jelenlegi működésbe. Ezzel
lényegében kihátrálnak a 2015-ben bejelentett tervből, mely szerint leválasztanák ezt az üzletágat.
A lépés mögött részben az állhat, hogy nem volt túl sok vonzó vásárló a telített piacon, ahol az alacsony kamatszintek kellemetlenül hatnak a kereskedelmi banki profitokra.