A legtöbbet néhány latin-amerikai és afrikai országban dolgoznak egy átlagos reggeliért a Bloomberg hírügynökség úgynevezett „globális reggeliindex” listája szerint, amely 129 ország átlagos bérszintjét és az ott kapható reggeli árát hasonlította össze.
Az első étkezés árának megbecsüléséhez egy csésze tejet, egy tojást, két pirítóst és egy darab gyümölcsöt vettek alapul, illetve az adott ország szokásai szerint a tipikus reggeli összetevőit.
Az európai egyenlőtlenségekre jó példa, hogy a napi bér egy százalékából ki lehet hozni a reggelit például Zürichben és Genfben, de Kijevben ennél jóval többet, hat százalékot kell ugyanerre fordítani.
Abu-Dzabiban, Oszakában vagy Zürichben átlagosan öt percet kell dolgozni, hogy meg lehessen keresni a reggeli árát, a venezuelai Caracasban ugyanakkor majdnem kilenc órába telhet az első étkezés kifizetése
főként a több száz százalékos infláció miatt.
Az árak meghatározásakor a Bloomberg a reggeli alapélelmiszereinek árát nézte az elmúlt 12-18 hónapban.
Beleszámították a reggelizési szokásokat és az élelmiszerek állami támogatását is.
Kairóban például pont ezért az egyik legolcsóbb a reggeli, mindössze 0,35 dollár (körülbelül száz forint), a legdrágább pedig Bermudán, ahol ennek tízszereséből jön ki egy átlagos reggeli.
Az összesítés szerint a napi bér 13 százalékát (ami 22 percnyi munkának felel meg) viszi el az első étkezés ára Latin-Amerikában, és 7 százalékot (21 perc munka) a Szaharától délre eső országokban.
Ázsia gyorsan fejlődő térségeiben közel öt százalékot (18,6 percet),
Kelet-Európában pedig hozzávetőlegesen 3,3 százalékot (14,4 percet).
A legkevesebbet Észak-Amerikában és Nyugat-Európában kell dolgozni egy reggeliért, a napi munkabérnek mindössze a két százalékát, ami körülbelül hét percnek felel meg.