Noha a múlt héten formálisan is beindított brexit számos bizonytalanságot okoz, a világ jegybankjai úgy látják, Nagy-Britannia fizetőeszköze biztonságosabb jövőképet kínál a tartalékaik számára, mint az euró – derül ki egy friss felmérésből.
A héten publikált anyagból kiderül, hogy
a jegybanki tartalékmenedzserek az eurózóna stabilitása körül vélik felfedezni a legnagyobb kockázatot 2017-ben
– írja a Financial Times.
A Central Banking Publications és az HSBC által jegyzett kutatás során egyébként 80, összesen 6 ezer milliárd dollárnyi tőkét kezelő menedzsert kérdeztek meg. A felmérés szerint egyes menedzserek teljes egészében leépítették az euró kitettségeiket, míg mások csupán a minimumra csökkentették azokat.
Külön érdekes, hogy a legnagyobb tartalékokkal rendelkező fejlődő és feltörekvő piaci központi bankok nagyobb arányban fordultak el az eurótól, mint fejlett piaci társaik. Ezzel együtt a vizsgált 80 jegybanknak mintegy kétharmada változtatott a kitettségein az elmúlt időszakban.
Jól látszik tehát, hogy
a font a brexit ellenére sem veszített a vonzerejéből eddig.
Ezt támasztja alá, hogy megkérdezettek 71 százaléka szerint a font hosszú távon továbbra is kedvező lehetőségekkel kecsegtet.
Noha a jegybankárok közölték, hogy óvatosabban fogják kezelni a fontban denominált befektetéseiket a következő néhány évben, ezzel együtt azt is hangsúlyozták, hogy a brexit kedvező lehetőséget is biztosíthat a jövőben a portfóliók diverzifikálásához.
Mindemellett a válaszadók 80 százaléka jelezte, hogy
Donald Trump megválasztása nem befolyásolta érdemben a dollárral szembeni általános véleményüket.
Ezzel párhuzamosan a válaszokból kiderül, hogy az eurózóna kapcsán egyrészt a növekvő politikai instabilitás, másrészt a negatív kamatok jelentik a legnagyobb kockázatot a feltörekvő piaci jegybankok számára.