Budapest belvárosában került sor az MVM EDISON Light Up! pályázat nyerteseinek kihirdetésére, egy díjátadó gála keretében. Az MVM Csoport arculatváltásának lehet köszönhető, hogy olyan erős kezdéssel indult a díjátadás, amelyre talán kevesen számítottak. Fiatalos volt, lendületes és jó hangulatú. A gála nyitásaként rögtön beindultak a fények, majd egy erős dubstep zene és már hallható is a pályázat mottója bugó hangon: „Lépj ki a fényre!" A terem tele volt ambiciózus fiatalokkal, akiknek kreatív energetikai ötletei nem csak a vállalatoknak, de a háztartásoknak is sokat segíthetnek a jövőben.
Ezt követően Csiba Péter, az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója nyitotta meg beszédével a gálát, melyben elmondta;
az MVM Csoport minden eddiginél nagyobb hangsúlyt fektet a kutatás és a fejlesztés támogatására, a megújuló energiaforrások bővítésére,
középpontba állítva az olyan kreatív energiahatékony megoldásokat és technológiai újításokat, melyek később be tudnak épülni mindennapjainkba. Ennek elérése érdekében a társaságcsoport új területen, a startup ökoszisztéma világában is élre kíván törni az MVM Edison programmal.
Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. 2016. december 05. és 2017. február 17-e között hirdette meg az MVM Edison Light Up! innovációs pályázatot és startup versenyt startup-ok, spin-off-ok, kis- és középvállalkozások, illetve felsőoktatási hallgatók, magányszemélyek számára. A pályázók között volt egyetemi kutatócsoport, baráti társaság, tapasztalt mérnök és már működő vállalkozás is.
A program célja egy olyan startup ökoszisztéma kiépítése, amely alkalmas a jelenleg hazánkban fellelhető energetikai és energiatudatossági ötletek, illetve oktatási témájú hardverfejlesztésekkel és szoftverfejlesztésekkel, valamint a fenntartható designnal kapcsolatos kezdeményezések inkubálására.
A program az inkubáción túl, továbbképzéssel és mentorok bevonásával járul hozzá a termékek, fejlesztések sikerességéhez, piacra segítéséhez.
A high-tech díjátadón fényre lépő
tizenkét nyertes pályázatot fejenként egymillió forinttal honorálta a zsűri,
valamint belépést nyertek a második forduló inkubációs mentorprogramjába, amely végén a tizenkét pályázatból
négy végső nyertes maximum 50 millió forint összegű magvető befektetésre és inkubációs/akcelerációs szolgáltatásainak igénybevételére kap lehetőséget,
hogy a jövő meghatározó vállalkozásává váljon.
Az öttagú zsűri által legjobbnak választott pályázatokra jellemző, hogy
energetikai újításra hívják fel a figyelmet vagy egy már működő rendszer, szolgáltatás hatékonyabbá tételén alapulnak.
Az innovációk a web alkalmazástól az energiahatékony integrált rendszereken át a megújuló közlekedésig az okos jövő széles skáláján mozognak. Ennek eredményeként a közeljövőben nagy eséllyel találkozhatunk majd olyan megoldásokkal a mindennapjainkban, mint például a
közel nulla energiafelhasználású otthont biztosító intelligens hőszigetelő szendvicspanellel, a mostanihoz képest nyolcad akkora méretű hőenergia-tárolóval, vagy épp alacsony fenntartási költségű üvegház működtetéséhez irányítórendszerrel.
Dr. Bentzik Réka, az MVM Zrt. kommunikációs és külügyi kapcsolatok igazgatója a díjátadó után az Origónak elmondta;
a cég kötelességének érzi azt, a hogy felkarolják a fiatalokat és az innovatív ötleteket,
amiben nem utolsó sorban óriási üzleti lehetőségek rejlenek. A díjátadón sok volt ugyan a fiatal nyertes, de akadtak az idősebb generációból is szép számmal, ezzel kapcsolatban Bentzik Réka így fogalmazott:
Hajlamos az ember azt vizionálni, ha meghallja azt a szót hogy startup, hogy mindenhol a Mark Zuckerberg féle fazonok szaladgálnak, pedig ez nem így van és az innovációban pont nem az a lényeg, hogy az ötletgazda fiatal legyen, hanem maga az ötlet legyen fiatal, innovatív, mondhatni újszülött.
A mentorprogrammal kapcsolatban elmondta:
A mentorprogramnak az lesz a célja, hogy ezek a startupok képesek legyenek piacra vinni és versenyképessé tenni a saját termékeiket.
Fehér Gyula, a zsűri tagja és egyben a Ustream alapítója gratulált minden résztvevőnek és a szervezőknek, majd hozzátette:
Voltam már ilyen startup versenyen, - mindkét oldalán a bulinak - és az MVM-nek állami céghez képest kimondottan jó a brandingje, de bevallom én meglepődtem, ez egy nagyon színvonalas rendezvény volt.
Ezek után némi jó tanáccsal is ellátta a nyertes pályázókat. Fehér Gyula fontosnak tartotta kiemelni, hogy a pályázatok között sok olyan volt, ami túl hosszúnak bizonyult, ez sosem célra vezető, nem is került ki ilyen pályázat nyertesként. Hozzátette, a nyerteseknek is még gyakorolniuk kell, hogy közérthetően, összegezve, röviden tudják ismertetni ötleteiket úgy, hogy azt bárki megértse. Fehér Gyula szerint:
a legtöbb zseniális ötlet nagyon nehezen megkülönböztethető a totális ostobaságtól és minden ötletgazdának kötelessége megmutatni azt, hogy ez zseniális és nem ostobaság.
Pongrácz Ferenc, az IBM Délkelet Európai üzletfejlesztési igazgatója és egyben a zsűri tagja, a magyar startupokról azt mondta:
nagyon optimista vagyok, de vannak objektív mérések is ilyen a (European Digital City Index EDCI), eszerint a mérés szerint a régióban Magyarország az első helyen van. A környező országok közül a magyar startup ökoszisztéma ma a legerősebb.
Pongrácz Ferencnek az este folyamán pont a legfiatalabb nyertes és előadása tetszett a legjobban.
A 22 éves környezetmérnök Szilágyi Szabolcs, aki három témakörben küldött be pályázatot, ezek közül egy nyert. Szabolcs a díj átvételekor gratulált az MVM Zrt.-nek a felhíváshoz, bár hozzátette, először amikor egy moziban meglátta, azt gondolta, ez csak egy felhívó spot a vállalat népszerűsítésére, de aztán úgy döntött megpróbálja és nyert.
A vele egykorú fiataloknak ezt üzeni:
Szerintem az a legnagyobb baj a mai fiatalokkal, hogy nem mernek semmit megcsinálni. De aki gondolkozik, kevesebbet megy esetleg kocsmába és rászánja az idejét, hogy utánajárjon az ötletének, arra én vagyok a példa, hogy ezt meg lehet csinálni.
– mondta Szilágyi Szabolcs.
Négy kategóriában lehetett pályázni, minden kategóriában három nyertest hirdettek ki. A 12 díjazott közül voltak akik csapatban indultak, de volt példa egyéni pályázókra is, sőt; olyan is akadt, aki két pályázatban is részt vett és mindkettő - habár két különböző kategóriában, de - nyert.
A négy kategória díjazottjai:
ENERGY GENERATION AND USAGE - Általános energiatermelés és felhasználás:
PERSONAL / HOUSEHOLD ENERGY GENERATION AND USAGE - Személyes és háztartási szintű energiatermelés és felhasználás:
OFFICE / INDUSTRY ENERGY GENERATION AND USAGE - Irodai és ipari szintű energiatermelés és felhasználás:
PUBLIC / CITY ENERGY GENERATION AND USAGE - Városi és közösségi szintű energiatermelés és felhasználás:
A program végső eredményhirdetése, ahol a tizenkét pályázatból négy kerül ki nyertesként, nyár közepén várható.