Nagy hatással lehetett az afrikai háborús konfliktusok fegyvereinek vásárlásához szükséges, embertelen körülmények között kibányászott gyémántokról szóló, 2006-os, Véres gyémánt című film Leonardo DiCaprióra.
Az afrikai "konfliktusgyémántokhoz" vezető rögös utat közelebbről is megismerő, Oscar-díjas színész ugyanis beszállt egy mesterségesen előállított gyémántokkal foglalkozó, San Franciscó-i cégbe, amely a drágakövek piacán már érzékeny veszteségeket okozott a nagy gyémántipari vállalatoknak.
A gyémántokat a földben lezajlott kémiai folyamatokat „lemásoló" eljárással készített drágaköveket előállító cég honlapján a színésztől származó idézet is sokatmondó. Ezek szerint DiCaprio
büszke arra, hogy emberi és környezeti veszteségek nélkül állítanak elő gyémántokat,
amelyeknek szükségtelen a (nem háborús) eredetét igazolni, ráadásul nem mennek át egy tucat közvetítő kezén sem.
Nyilvánvalóan arra utal a cég, hogy
ezekhez a gyémántokhoz nem tapad vér, vagyis nem háborús zónákból származnak.
A gyémántiparnak azonban ennél sokkal nagyobb csapást jelent a fiatalok házasodási kedvének megcsappanása, amely az ékszerbizniszben nagyon is érezhető.
Az 50-es években születettekhez képest a most 24-34 éves, úgynevezett millenniumi korosztályban megduplázódott a házasságra nemet mondók, vagy az ezt halogatók aránya.
A gyémántipar meghatározó cégei ma már nem „a gyémánt örök" szlogennel, hanem „a ritka az igazi" jelszóval próbálnak piacot nyerni, azokat megcélozva, akik ódzkodnak az egy életre szóló elköteleződéstől.
A másik probléma a tetemes diákhitellel rendelkezők számának növekedése: ők érthető okokból nem akarnak nagyobb tételt költeni, amíg vissza nem fizették a kölcsönüket.
A gyémántipart másrészt segítette a válság: 2009-től folyamatos emelkedést mutat a befektetési szándékkal vásárlók köre.
A kínai milliomosok számának gyarapodása is bővítette a piacot, ennek a hasznát azonban már a kínai kereskedővállalatok fölözik le.
Ma az USA után már a kínai ékszerpiac számít a legnagyobbnak, az esküvők száma azonban itt is jelentősen csökkent, ami visszafogja a keresletet.