Bécs letaszíthatatlannak tűnik a Mercer kutatóintézet listájának éléről, miután
az osztrák főváros sorozatban nyolcadszor lett a világ legélhetőbb városa.
Az oldal kiemeli, hogy 850 parkjával és zöld területével, 100 ezer utcai fájával Bécs messze megelőzi az összes többi európai várost.
Az élmezőnyben jellemzően európai városok szerepelnek, Bécs mellett Zürich, München, Düsseldorf, Frankfurt, Genf, Koppenhága és Bázel is a legjobbak között szerepel.
Mi a helyzet Budapesttel?
Magyarország fővárosa a 78. helyen végzett. Ezzel Budapest éppen lecsúszik a mezőny első harmadáról. A régióban a legjobban Prága szerepelt, a cseh város a 69., de Budapest előtt áll Ljubljana is. A szlovén főváros a 76. lett.Az első tízbe csak két Európán kívüli város került be, az új-zélandi Auckland (3.) és a kanadai Vancouver (5.) van ott az élmezőnyben.
Érdekesség, hogy az Egyesült Államok a várthoz képest borzalmasan teljesített a felmérésen,
az első húszban egyáltalán nincs amerikai város.
A legélhetőbb város az USA-ban San Francisco, a kaliforniai város a 29. helyen végzett. A nyugati város után Boston (35.), Honolulu (36.), New York (44.) és Seattle (45.) következik.
Ázsiából a legjobban Szingapúr (25.), míg Dél-Amerikából Montevideo (79.) teljesített.
A lista összesen 231 várost rangsorolt, az utolsó helyen Port au Prince, Haiti fővárosa végzett, ahol már az is komoly problémát jelent, hogy jó minőségű ivóvízhez jusson az ember.
A Mercer több szempont szerint állítja össze nemzetközi listáját,
az egyik legfontosabb szempont az infrastruktúra.
Ebbe beletartozik az elektromos és vízhálózat kiépítettsége, a telefon- és postai szolgáltatások, valamint a tömeg- és reptéri közlekedés fejlettsége is.
Ha csak az infrastruktúrát vennénk alapul, akkor
az élen Szingapúr végzett volna Frankfurtot és Münchent megelőzve.
A zöldkörnyezet és az infrastruktúra fejlettsége mellett fontos szempont az adott ország gazdasági környezete, a szociális háló kiépítettsége, illetve a politikai stabilitás is.
Szempont az is, hogy a lakosnak mennyi időt kell ingázással töltenie.
Az elmúlt év eseményei döntően befolyásolták néhány európai ország helyezését. A brexit miatt a brit városok nagyot zuhantak, London úgy 40., hogy az infrastruktúra a 6. legjobb az angol fővárosban.
Sajnos a listán nyomot hagytak az elmúlt év terrortámadásai is, Brüsszel hat helyet rontva a 27. helyen áll. A legrosszabb értékelést Európában Szentpétervár, Tirana (mindkettő 176. lett) és Minszk (188.) kapta.