A feltörekvőkkel kapcsolatos optimizmus a jövőben is kitart majd, legalábbis a következő három évben biztosan – mondta a CNBC-nek a Deutsche Bank vezető befektetője Sean Taylor. A szakértő szerint egyre inkább összhangba kerül a globális gazdasági talpra állás, főként a kereskedelem területén. Amennyiben pedig ez fenntarthatónak bizonyul, az különösen jól érintheti a feltörekvő piacokat, ha folytatódnak a reformok a régióban.
Ezzel párhuzamosan a banknál erősen szelektálnak a feltörekvő kötvények között, ahogy elsősorban a kemény devizákat preferálják.
A részvénypiacok terén kiemelten figyelik a latin-amerikai és az EMEA (Európa, Közel-Kelet, Afrika) papírokat.
Ázsiában Kínát és Dél-Koreát súlyozzák felül, miközben semleges pozíciót vesznek fel a tajvani és indiai befektetésekkel kapcsolatban – tette hozzá Taylor.
A feltörekvő piacok részvényindexei közül kiemelten érdekes lehet az indonéz Jakarta composite, amely 2016 egyik legjobban teljesítő mutatója volt, és idén is 7 százalékot erősödött. Emellett bár a brazil Bovespa nagyot szakadt a múlt héten kirobbant politikai válság miatt, még mindig 4 százalékos pluszban van 2017-ben, az elmúlt 12 hónapot tekintve pedig 25,98 százalékos erősödést produkált.
Mindemellett az amerikai kamatok emelkedésével
a befektetők egyre inkább áttérhetnek a feltörekvő piacokra a kedvezőbb hozamokért.
Egy átlagos feltörekvő piaci tőzsdén kereskedett alap (ETF) ugyanis nagyjából 5 százalékot izmosodott ebben az évben, lenyomva ezzel a legjobban teljesítő amerikai kötvény ETF-eket.
Nem véletlen tehát, hogy a Goldman Sachs elemzői is erősen ajánlják a térséget, kiemelve a feltörekvők helyi adósságpiacait. A pénzintézet szakembere, Jonathan Xiong jelezte, az amerikai és az európai kötvénypiacok nem tudnak jelentős likviditási prémiumot nyújtani, felértékelve ezzel a feltörekvők vonzerejét.
A magas reálkamatok, a pozitív növekedés, valamint a vásárlóerő paritáshoz viszonyított alacsony értékeltségek egyaránt arra utalnak, hogy a feltörekvő régiókban komoly lehetőségek vannak – tette hozzá a Goldman szakértője.
Mindazonáltal nem mindenki osztja a fenti optimista véleményt. A Vanda Research vezetője, Jason Ambrose szerint ugyanis túl nagy a tömeg a feltörekvő részvény- és devizapiacokon. Ráadásul – tette hozzá – a térség még mindig erősen érzékeny az amerikai dollár erejére, ami kockázatos lehet.
A zöldhasú erősödése ugyanis gyakran igen negatívan érinti a feltörekvő piacokat,
és nem csupán azért, mert nyomást helyez a nyersanyagárakra, hanem mert megemeli a dollárban denominált adósságállományt is.
Mindazonáltal a dollár igencsak visszahúzódott idén a januárban elért 14 éves csúcsáról, és ebben az évben mintegy 4,3 százalékot gyengült más fizetőeszközökhöz képest.