A gyapot globális termelése 6,9 százalékkal bővülhet az augusztus 1-én induló szezonban, ami rekord szintre emelheti a Kínán kívüli készleteket – írja a Bloomberg az amerikai Kereskedelmi Minisztérium becslései alapján. A legnagyobb exportőrnek számító USA-ban egy évtizede nem látott magasságba emelkedhet a termelés.
Miközben a mezőgazdaságban számos nyersanyag gyengülést tapasztalt az elmúlt évben, a gyapottermelők egyre inkább terjeszkedtek, miután
a nyersanyag határidős jegyzései 12 százalékot izmosodtak.
Ugyanezen időszakban Kína fokozatosan árusította ki az állami gyapotkészleteit, amely folyamat nem is látszik lassulni. A világ elsőszámú fogyasztójának számító Kína egy pénteki aukción 13 700 tonna gyapotot értékesített a felkínált 29 500 tonnából.
Ezzel párhuzamosan a bőséges kínálati kilátások következtében augusztus óta nem tapasztalt havi árcsökkenés jöhet a gyapot piacán. A hedge fundok pedig három hete már második alkalommal fogták vissza a ralira kötött fogadásaikat.
Az USA-ban ráadásul a kedvező időjárás is segítette a termelést, különösen a kiemelkedően fontos területnek számító Texasban. Május 21-ig az amerikai farmerek a tervezett területek 52 százalékát vetették be, ami meghaladja az egy évvel korábbi 45 százalékot.
Mindemellett a legnagyobb globális kitermelőnek számító Indiában is kedvezőek a kilátások,
de Ausztrália és Brazília is egyre jobban fel tudja venni a versenyt az Egyesült Államokkal, köszönhetően az egyre növekvő gépesítésnek.
A fentiek hatására nem meglepő, hogy a piaci menedzserek a május 23-ig tartó héten 8,7 százalékkal fogták vissza a gyapot emelkedésére kötött nettó long pozícióikat. Az így elért szint egy hónapja nem látott mélypontnak számít.