Az elmúlt évtized legdurvább hurrikánja csaphat le Texasra, ami így hatással lehet az energiaszektorra is. A Harvey hurrikán először trópusi viharként kezdte, majd egyes, később kettes kategóriájú hurrikánná minősítette a National Hurricane Center.
Ez azt jelenti, hogy a viharban jelenleg 169 km/h (105 mph) sebességű szél tombol, és óránként 167 kilométeres sebességgel halad.
Ez már halálos áldozatokat követelő áradásokkal és árhullámokkal járhat.
A vihar az előrejelzések szerint péntek estére felfejlődik hármas kategóriába. Ha ez bekövetkezik, akkor az Egyesült Államokban a 2005-ös Wilma óta
a Harvey lesz a legerősebb hurrikán.
Viszonyításképpen érdemes felidézni, hogy az Egyesült Államok történetében a legtöbb emberéletet követelő vihar, a Katrina hurrikán is hármas kategóriájú volt, amikor elérte Louisiana partjait.
Katasztrofális, életveszélyes áradásokra számítunk Dél-kelet-Texasban – mondta Carl Erickson, az AccuWeather szakértője.
Legutóbb Texasban a kettes kategóriájú Ike csapott le,
a 2008-as hurrikán akkor 29,5 milliárd dollárnyi kárt okozott.
A vihar miatt a Mexikói-öbölben található fúrótornyokon dolgozókat már evakuálták, ami természetesen befolyásolja az olaj árfolyamát is. Az érintett cégek között van az Anadarko, az Exxon és a Royal Dutch Shell is – írja a Financial Times.
Az öböl menti öt állam (Alabama, Texas, Louisiana, Mississippi és Florida) felel az Egyesült Államok olajfinomító kapacitásának feléért, és a hurrikán miatt már ezekben is leállították a munkát.
Ha a szélvihar eléri a szárazföldet, akkor egy olyan területre fog lecsapni, ahol napi 5 millió hordónyi olajat hoznak felszínre – írja a Bloomberg.
A teljes Mexikói-öbölben naponta 9,5 millió hordónyi olajt termelnek ki.
A hurrikán miatt az olaj árfolyama emelkedésnek indult. A WTI 0,8 százalékot erősödve már 47,81 dollár, míg a Brent-keverék hordónkénti átlagára 52,49 dollár 0,86 százalékot emelkedve.
Az üzemanyagok is drágultak az Egyesült Államokban,
egy gallonért 1,7301 dollárt kérnek.
Az olaj árfolyama a katasztrófa mértékétől függően tovább nőhet, az áradás utakat moshat el, tönkre teheti a közműveket és ezzel családok és vállalatok százezreit vághatja el a külvilágtól. A kikötőket is teljesen lezárják, így az olajipari vállalatok termináljai sem indítanak hajókat.