Jelenleg is több mint 154.000 munkavállaló dolgozik a hazai autóiparban, amely a GDP több mint 10 százalékát adta tavaly. A gyártók beruházási kedve látszólag töretlen, az állam pedig áldoz a húzóágazat megerősítésére: a 2017 első felében bejelentett, támogatott nagyberuházásokból minden harmadik az autóiparhoz köthető. Az elemzők úgy látják: a nemzetközi irányváltásokra való gyors reagálás és a megbízhatóság, a beszállítókkal kialakított partneri viszony az egyik legnagyobb erősség a magyarországi gyártóknál. Gondot okozhat azonban a munkaerő-hiány: hiába a bővítések, ha nem lesz elég munkavállaló.
A Magyarországon gyártott minden 10. autóból 9-nek a termelése az exportra irányul. Így a szektort érzékenyen érinti a felvásárló-országok gazdaságának lassulása vagy a britek uniós kiválásával kapcsolatos kihívások. Az autóipar nemzetközi változásai a gyártók mellett a beszállítóktól is gyors alkalmazkodást vár. Elsősorban
a szoftverfejlesztések jelentősége növekszik,
különösen az önvezető autókkal szemben támasztott megbízhatósági követelmények kiszolgálása igényli a folyamatos fejlesztéseket. Ezért növekednek a kutatásra és fejlesztésre fordított összegek is,
a kormány pedig 3 milliárd eurót szán az innováció támogatására a 2014-2020-as időszakban.
Fejleszti gyárát az Audi és az Opel is, a Suzuki esztergomi gyárában 1992 óta folyamatos a termelés, míg a Mercedes a meglévő üzemére 580 millió eurót tervez költeni, miközben megkezdte egy további, 1 milliárd euróból felálló gyáregység előkészítését is. A nagy autógyárak mellett azonban mind nagyobb figyelmet kapnak azok a fejlesztések, melyek az autóiparban zajló nemzetközi változásokat képezik le.
A Samsung májusban avatta fel
Gödön elektromos járművekbe készülő akkumulátorainak új gyárát.
Zalaegerszegen európai viszonylatban is kivételesnek számító tesztpálya épül: a hagyományos autók gyártói próbája mellett, alkalmas lesz az önvezető járművek fejlesztéséhez kapcsolódó tesztelésekre is.
Győr újabb autós beruházást kaphat meg, ugyanis a Tesla várhatóan még év végéig megépíti
a városban az első Supercharger töltőállomását,
mellyel rekordsebességgel tankolhatók meg egyes elektromos autók.
A szektor bővülése ugyanakkor olyan ütemű, hogy mind sürgetőbbé válik megoldást találni az itt is jelentkező munkaerő-hiányra. A bővítések egyik fontos mozgatórugója ugyanis a munkaerő rendelkezésre állása, ennek hiányában azonban kisebb eséllyel pályázhat az ország egy-egy nagyberuházás elnyerésére. Ilyenből pedig lesz bőven:
a Tesla várhatóan már az idei év második felében dönt arról, melyik országba hozza régiónkon belül e-autóinak európai gyártását.
Ez a beruházás önmagában 5 milliárd eurót érhet.