A kínai gazdaság továbbra is szépen teljesít a méretéhez képest. A kínai GDP-növekedés a hivatalos adatok szerint 6,9 százalékos,
és az elemzők a gazdaság 4-5 százalékkal bővülését várják.
A jól kinéző számok mögött viszont hatalmas adóság áll.
A CNBC szerint Kína államadósága 2017 első negyedévében új rekordot döntött,
így az már a kínai GDP háromszorosa.
Szemléltetésképpen, a kínai adóság akkora, hogy ha egydolláros bankjegyekre váltanánk, több mint 17 ezerszer érné körbe a Földet, vagy 1,31-szor tehetnénk meg a Föld és a Hold közötti utat.
Ezekből az arányokból a szakértők arra következtetnek, hogy a kínai árnyékbank-rendszer jóval nagyobb, mint azt korábban hitték.
A People's Bank of China kimutatása szerint a mérlegen kívüli hitelezés korábbi becsléseknél sokkal magasabb, és 2016-ban több volt mint 200 ezer milliárd jüan.
Mik azok az árnyékbankok?
A Pénzügyi Stabilitási Tanács (Financial Stability Board – FSB) definíciója szerint az árnyékbankrendszer a rendes bankrendszeren kívüli szervezetek és tevékenységek bevonásával történő hitelközvetítés rendszer, amely a globális pénzügyi rendszer egészében megkönnyíti a hitelek létrehozását. Az árnyékbankok nem tartoznak a betétgyűjtő hitelintézetek közé, ezért mentesülnek a szigorú tőkemegfelelési és átláthatósági szabályozás alól.
A kínai kormány folyamatosan próbálja nagyobb ellenőrzés alá vonni az árnyékbankokat, és ez az idei évben valamennyire sikerült is. Azonban hiába lassult a kínai árnyékbank szektor növekvése az erősebb felügyeletnek köszönhetően, a jelenlegi állapot sem fenntartható.
Hszi Csin-ping, Kína miniszterelnöke folyamatosan próbálta visszaszorítani a hitelezést az állam irányítása alatt álló intézményekben, viszont a árnyékbankokat nem képes irányítani,
itt a hitelezés továbbra is nagy mértékben zajlik.
A kínai árnyékbankok szektorában minden bizonnyal a gazdasági válsághoz hasonló buborék fújódik, amelynek kockázatait nem lehet megbecsülni, mert a pontos adatok ismeretlenek.
A kockázatot növeli, hogy a kínai árnyékbankokban hitelt felvevők többsége úgy gondolja,
hogy baj esetén az állam megmenti őket.
Azonban ha az emberek fizetésképtellené vállnak, akkor egyre több árnyékbank válhat működésképtelenné. Ez a buborék kipukkadásához vezethet, és ha a rendszer összeomlik, akkor azt mindenki érezni fogja.