A Központi Statisztikai Hivatal közétette a júniusi átlagkeresetről szóló gyorsjelentését. Ebből kiderült, hogy 2017. júniusban a bruttó átlagkereset 297 300 forint volt, 14,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
Az első félévben a bruttó átlagkereset 290 300 forint volt.
Az év első hat hónapjában a bruttó és a nettó keresetek egyaránt 12,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 197 700 forint volt,
a kedvezményt is figyelembe véve pedig 205 500 forintra becsülhető.
A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (574 100 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén a legalacsonyabbak (179 800 forint).
Az első félévben nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset 193 100 forint volt.
2017-ben a családi adókedvezmény a kétgyermekes családok esetében emelkedett, befolyásolva a nettó keresetek nagyságát és változását. A kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 201 000 forintra becsülhető.
Fontos adat, hogy az infláció csak 2,3 százalék volt,
így a reálkereset 10 százalékkal emelkedett.
Horváth András, a Takarékban elemzője szerint a növekedési ütem várhatóan a 2018-as évben is kitart, a szakemberhiány illetve a 8 és 12 százalékos további bérminimum-emelés okán. Így a várt 2,3 százalékos éves infláció mellett 10 százalékot meghaladó reálbér növekedés lehet idén.
Virovácz Péter, az ING Bank vezetőelemzője is hasonlóan dinamikus bérnövekedésre számít az év második felében, sőt ahogy a munkaerőhiány egyre jelentősebb problémát okoz,
magasabb bérnövekedési adatokat sem tart kizárhatónak.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter ma azt mondta az M1 csatornán, hogy a keresetek növekedési üteme összhangban van a kormány várakozásaival.
Ha az első fél évben 10 százalékos volt a reálbérek emelkedése, akkor ebben az évben olyan mértékű kereset-növekedés lesz, ami megteremti annak esélyét, hogy jövőre a járulékcsökkentésben is a maximumig tudjon elmenni a kormány”
- fogalmazott Varga Mihály.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében kiemelte, hogy
a reálbérek négy és fél éve töretlenül emelkednek Magyarországon,
ami a hazai fogyasztás felfutásával a magyar gazdaság növekedését is érdemben segíti.