Sokakat érinthet kellemetlenül a vanília árának emelkedése, mivel a világ egyik legnépszerűbb ízesítőjéről van szó, melyet számos édességhez felhasználnak. Ahogy az idei drágulás kilogrammonként több mint 600 dollárig emelte a vanília árát (ez korábban 100-150 dollár volt!), az egyik vezető londoni fagylaltlánc lehúzta a vaníliafagyit a kínálatáról, míg más nagyvállalatok kénytelenek voltak árat emelni – írja a Financial Times.
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy
a brit Oppo fagylaltgyártó eredeti beszállítója több mint tízszeresére emelte a fűszer árát,
aminek következtében duplájára nőttek az Oppo gyártási költségei a vaníliafagylaltokon.
Az Enawo elnevezésű ciklon egyébként márciusban csapott le Afrika keleti partjára, és a természeti csapás miatt mintegy 500 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát Madagaszkáron. Mindazonáltal az elmúlt években az is folyamatosan növelte a vanília árát, hogy több nagy élelmiszergyártó leállt a szintetikus ízesítők használatával.
Ezek a nagyvállalatok most szintén érzik a drágulás hatásait. A Nestlé például amellett, hogy közölte, képesek kezelni a kilengéseket az árfolyamban, idén 2,5 százalékkal emelte meg Svájcban a Mövenpick jégkrémek árát.
A probléma azonban leginkább azoknál jelentkezik, akik igazi vaníliát használnak az ízesítéshez – nekik a vaníliafagylalt legköltségesebb része a vaníliaízesítés. Mindazonáltal
az élelmiszerek és a kozmetikumok terén csupán 1 százalékos arányban használnak a gyártók valódi vaníliát,
mivel több különböző lehetőség is van a vanillin aromamolekula szintetikus előállítására.
A piaci szereplők azonban még a madagaszkári válság ellenére is növelik a jó minőségű valódi vanília iránti keresletet, ahogy a vállalatok egyre nagyobb arányban állnak át a természetes élelmiszerforrásokra.
Madagaszkár pedig továbbra is kényelmes piaci helyzetben érezheti magát, mivel
a világ össztermelésének nagyjából felét adja, messze lenyomva ezzel minden versenytársat.
Az olyan vaníliatermelő országok, mint Indonézia, Mexikó, Pápua Új-Guinea vagy a szintén kelet-afrikai Comore-szigetek nem tudták érdemben növelni a piaci részesedésüket. Az elemzők mindemellett úgy számolnak, nagyjából 3-4 év kell ahhoz, hogy a vanília árfolyama visszatérjen a fenntartható, kilogrammonkénti 100-150 dolláros szintre.
Jóllehet a madagaszkári termelők nagyon régen tapasztalhattak számukra ilyen kedvező piacot,
szó sincs arról, hogy a farmerek többsége hatalmas vagyonokat halmozna fel.
A Madécasse Chocolate & Vanilla alapítója szerint a termelők életükben először keresnek annyi pénzt, hogy nem kell a helyi pálmaültetvényekre támaszkodniuk, és képesek cementet használni házaik felépítéséhez. Mi több, már azt is megengedhetik maguknak, hogy valamennyire támogassák gyermekeik iskoláztatását.