A technológiai vállalatok fűtötték az idei részvénypiaci ralit a feltörekvő piacokon, és ezzel nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az MSCI Emerging Market Index hétfőig 29 százalékot erősödjön ebben az évben. Ezzel a mutató hat éve nem látott erősödést produkált – írja a The Wall Street Journal.
A legjobban teljesítő papírok között olyan cégeket találunk, mint a dél-koreai Samsung Electronics, a Taiwan Semiconductor Manufacturing, vagy a kínai Alibaba és a Tencent Holdings. Ráadásul a feltörekvő piaci technológiai szektor 54 százalékos hozamot produkált, ami közel a duplája az index összesített teljesítményének.
Az iparág papírjainak lendületes felemelkedése fordulatot jelent azt követően, hogy éveken keresztül a bankok, a közműcégek, valamint a nyersanyagvállalatok uralták a részvénypiaci kereskedést a feltörekvő piacokon. Jól mutatja a trendváltozást, hogy 1995-ben a technológiai részvények még csupán az feltörekvő piaci index 2 százalékát adták.
Jelenleg ez az arány 27 százalékos, ami némileg meghaladja az amerikai technológiai papírok súlyát az S&P 500 index piaci értékében
– ez augusztus végén közel 24 százalékos volt.
A Schroders elemzője szerint a jelenség mögött az áll, hogy a feltörekvő piaci gazdaságok már túl vannak azon a fázison, amikor iparosítanak és utakat építenek. Ezek a piacok most már ugyanazokra a területekre fókuszálnak, mint a fejlett világ, és ugyanazok a fogyasztói trendek működnek náluk, mint az Egyesült Államokban.
Számos befektető pedig úgy gondolkodik, hogy a feltörekvő piacokon
olcsóbban szállhat be vásárlóként a globális technológiai raliba.
A feltörekvő piaci technológiai részvények ugyanis nagyjából 20,4-szeres áron forognak az elmúlt 12 hónap nyereségeihez képest, ami érezhető kedvezmény az USA-ban tapasztalható 24,5-es szinttel összevetve.
Ami pedig a növekedést hajtja, az egyértelműen a profitbővülés – mondja a Nikko Asset Management Americas stratégája. A háttérben pedig az áll, hogy ezek a gazdaságok általánosan sokkal gyorsabban alkalmazkodtak az internet lehetőségeihez, mint a nyugati világ.
Vannak azonban olyan menedzserek is, akik a rali kockázataira figyelmeztetnek. A probléma ugyanis az lehet a felfutással, hogy az olyan cégek, mint az Alibaba vagy a Tencent már elérték azokat az euforikus szinteket, ahol a nyereségnövekedés legkisebb megtörése is nagy pofont adhat a részvényeknek.