Egy hekkerekből álló csoport több európai és amerikai energetikai vállalatot vett célba, és a Symantec információi szerint, sikeresen meg is szerezték a hozzáféréseket azok rendszereihez. A betörést állítólag vírusokkal fertőzött e-mailek bevetésével követték el, és
több amerikai, török és svájci céghez is megszerezhették a szükséges belépési kódokat és hozzáféréseket.
Ha ez igaz, úgy az energiaszektor vállalatainak nagyon észnél kell lenniük, és mielőbb megbizonyosodni arról, hogy rendszereikbe nem jutottak be illetéktelenek.
A kibertámadások 2015 elején kezdődtek, de csak az előző év áprilisában sokasodtak meg. Ennek egyik oka lehet, hogy több ország kormánya is támadást indított a közismert Dragonfly hackercsoport ellen, melynek tagjai sokak szerint a virtuális, de nagyon is valós károk okozására képes csapások ötletgazdái.
A Symantec figyelmeztette az energetikai cégéket, hogy
a jövőben támadásnak lehetnek kitéve, és a hackerek a megszerzett adatokat és belépési kódokat egy esetleges geopolitikai konfliktus során bevethetik majd, vagy eladhatják bizonyos országoknak.
Az amerikai kormány még júniusban figyelmeztette a szektorban dolgozó cégeket, hogy hekkerek egy csoportja támadást indított atomerőművek és más energetikai létesítmények adatainak megszerzéséért. A Reuters információi szerint, a támadók az ún. phishing módszer, azat az adathasználat alkalmazásával, e-mailen keresztűl próbálták megszerezni a számukra szükséges információkat.
A Symantec úgy gondolja, hogy a kormány felhívása ugyanarra a támadássorozatra utalt, amiről ők is beszámoltak korábban.
Más, biztonságtechnikával foglalkozó szakemberek viszont kételkednek abban, hogy bármilyen fontos információ vagy adat rossz kezekbe került volna. Robert M. Lee, a Dragos biztonsági cég alapítója elmondta, hogy a támadások aggasztóak, de s
emmi szükség a pánikkeltésre, mert a hackerek még távol állnak attól, hogy le tudják kapcsolni például az áramellátást, ahogy az történt korábban Ukrajnában.
A Symantec nem tudja, hogy a támadások honnan érkeznek, de találtak arra utaló jeleket, hogy Oroszország lehet azok kiinduló pontja. A cég azonban végzett elemzéseket Franciaországból származó kódokon is. A hasonló csoportok sokszor használnak ilyen módszereket a hatóságok és a csapásaik elhárítására képes vállalatok megtévesztésére.