Az építőipar idén augusztusban produkálta az eddigi legnagyobb növekedést 2017-ben, a termelés közel 37 százalékkal nőtt. A lakásépítéseket is magában foglaló épületépítéseknél 47 százalékos volt a bővülés, a másik alágazatban, az egyéb építményeknél, több mint 24 százalékos.
Az idei növekedés az elemzők szerint több dolognak köszönhető. A tavalyi év viszonylag gyenge volt az építőiparban, így az idei látványos erősödés alacsony bázisról indult. Az uniós projektek és a bejelentett lakásépítések szintén felfele húzták a szektor teljesítményét, és szintén hozzájárult a lendülethez a CSOK program is.
A szektor jövőbeni teljesítményét meghatározó, hó végi rendelésállomány az épületépítéseknél 22,2, az egyéb építményeknél pedig 134 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Az idei növekedés felülmúlta a korábbi várakozásokat, és augusztusban a szektor erősödése elérte nyolcéves csúcsát.
Az idei év egészét tekintve 28 százalékra várják az építőipar növekedését. A fejlesztők arra törekednek, hogy tartsák az új határidőket, a jelenlegi szabályozás szerint ugyanis csak 2020-ig van érvényben a kedvezményes, 5 százalékos áfakulcs a lakásépítésekre. Ha nem változik ez az előírás, akkor utána jóval drágábbak lehetnek az új lakások.
A szakemberek többsége egyetért abban, hogy a növekedés gátja a szakember-hiány lehet,
mely elsősorban az alvállalkozói lánc végén működő mikrovállalkozásokat érinti. Ezek ugyanis korlátozottan tudnak részt venni a bérversenyben. A jelenleg futó fejlesztések 14 százalékánál már most ki kellett tolni 1-2 negyedévvel a tervezésnél kitűzött eredeti befejezési határidőt.
Bár az idei adatok roppant kedvezőek a szektorra nézve, a munkaerő- és kapacitáshiány hosszabb távon visszavetheti idén megindult növekedést.