A diákhitel felfüggesztését és az elengedését a
2018 január 1-je után született gyerekek után
lehet igényelni, de már a várandósság harmadik hónapjától kezdve kérhető, ráadásul a vér szerinti, valamint az örökbefogadott gyerekek esetében is érvényesíthető.
A kedvezménybe a
már meglévő gyerekeket is
beszámítják, tehát ha már van egy gyerek, és megfogan a második, akkor a felét engedik el a tartozásnak.
A felfüggesztés ideje alatt a kamatterheket az állam vállalja át, így a tartozás nem növekszik, és ha valaki a Diákhitel1 és Diákhitel2-t is felvette, eldöntheti, hogy melyikre vonatkozóan érvényesíti a kedvezményt.
Novák Katalin felidézte, a diákhitel rendszerét 2001-ben az első Orbán-kormány vezette be. Azóta csaknem 380 ezren vették igénybe, 315 milliárd forint értékben.
Február 1-jétől egyébként a szabad felhasználású Diákhitel1 esetében az eddigi havi legfeljebb 50 ezer forintról
70 ezer forintra emelik a felvehető összeget.
Az igénylés korhatárát mindkét diákhiteltípus esetében a jelenlegi 40-ről 45 évre emelik.
A fél- vagy egyéves külföldi tanulmányokban résztvevőknek arra is biztosítanak lehetőséget, hogy a Diákhitel1 összegének kétszeresét, azaz
akár 140 ezer forintot vegyenek fel havonta.
Emellett 2018-tól a Diákhitel2-t már az önköltséges idegen nyelvi képzésekben részt vevők is igényelhetik az úgynevezett térítési díj kiegyenlítésére.
További változás, hogy a Diákhitel1 törlesztését bevonják az adó- és járulékmentes cafeteria juttatások körébe. A gyesen és gyeden lévő szülőhöz hasonlóan pedig a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesülők esetében az ellátás folyósításának ideje alatt az állam átvállalja a kamat megfizetését az ügyfél helyett - mondta el Novák Katalin.