Nem biztos, hogy elég lesz a font izmosodásához, ha a Bank of England közel egy évtized után először kamatot emel – mondják a befektetési stratégák. A piacok ugyanis lényegében teljesen beáraztak már egy 25 bázispontos csütörtöki szigorítást, ami azt jelenti, hogy nagyobb elmozdulás csak akkor várható, ha a befektetők kiábrándító híreket kapnak – írja a Bloomberg.
Amennyiben Mark Carney és a jegybank döntéshozói mégis tartanák a jelenlegi kamatszintet, vagy azt kommunikálnák, hogy csak egyszeri emelésről van szó,
akkor a font fokozhatná az elmúlt két időszakban produkált süllyedését
– jelezte Ross Walker, a NatWest Markets vezető közgazdásza.
A brit deviza októberben is gyengülést mutatott az amerikai dollárral szemben, köszönhetően a brexit tárgyalásokkal összefüggő bizonytalanságoknak, melyek erősen rányomják a bélyegüket a befektetői hangulatra.
Következésképpen a fontnak egy valódi szigorításra lenne szüksége ahhoz, hogy ténylegesen erősödni tudjon – hangsúlyozta Walker. Ha ugyanis a Bank of England nem kötelezi el magát a határozott kamatemelési pálya mellett, a font ismét nyomás alá kerülhet.
A pénzpiacok jelenlegi árazásai alapján 89 százalékos esély van arra, hogy a brit jegybank csütörtökön szigorítja a monetáris politikáját. Mindazonáltal több bank, köztük a Credit Suisse és a Barclays, úgy véli, csupán egyszeri akciót hajt majd végre a Bank of England. Nem véletlen tehát, hogy
a befektetők erősen fókuszálnak majd arra, pontosan hogyan kommunikálnak a döntéshozók.
Ezzel párhuzamosan a jegybank negyedéves inflációs jelentése szintén támpontot jelent majd a jövőbeni politika előrejelzése során.
A Standard Bank devizastratégája, Steven Barrow inkább a font csökkenésére fogad a kamatdöntő ülés közeledtével. Barrow szerint ugyanis ésszerű esély van arra, hogy a jegybank végül nem is szigorít majd, de az mindenképpen kiemelten fontos lesz, a Bank of England milyen közleményt fogalmaz meg a döntéssel párhuzamosan.