Az Origo is rendszeresen beszámol arról, hogyan bővül a megújuló energia felhasználása a globális világban, valamennyi kontinensen és egyre több országban. Most az afrikai Ghána döntött úgy, hogy a nemzetközi közösség előtt kötelezi el magát a megújuló energiák mellett. Ebben a bejelentés szerint a kormány jó példával kíván elől járni, ezért a legfontosabb kormányzati és középületek ellátását átállítják a napenergiára.
Az ISA annak a 121 országnak és szervezetnek az együttműködését takarja, amelyek a Rák- és a Baktérítő között helyezkednek el, vagy működési területük ezekben az államokban van.
A megállapodáshoz csatlakozók azt vállalják, hogy együttműködnek a napenergia felhasználásának kutatásában, a technológiák fejlesztésében és az azokat hasznosító beruházások megvalósításában.
A ghánai döntést Boakye Agyarko, az ország bánya- és energiaügyekért felelős minisztere jelentette be. A miniszter a Parlament éjszakába nyúló ülésén azt mondta, hogy a megállapodáshoz való csatlakozás a legjobb lépés. Egyrészt csökkenti az ország hagyományos ellátó-hálózatának terhelését, a kormányzatnál közvetlenül jelentkező energiaköltségeket, és más országoknak is jó példát mutathat.
Az ország egyúttal vállalást tett arra is, hogy az energiamixben a megújulók részarányát 10 százalékra emelik 2030-ra, a mostani csekély, 1 százalékos mértékről.
A miniszter azt is mondta, hogy a kormány célja, hogy az országot a napenergiára állítsák át a napközbeni órákra, az éjszakai energiát pedig a vízenergia hasznosításával termeljék meg.
A hidroenergia hasznosításával egyébként nem áll rosszul Ghána, igaz, néhány évvel ezelőtt nagy botrányt kavart, amikor kiderült, az ezért a területért felelős vállalat súlyos korrupciós ügyektől érintett. Újságírók derítettek fényt arra, hogy a cégnél olyan pénzek tűntek el, melyeket az energiaellátás fejlesztésére kellett volna fordítaniuk.
A napenergiával kapcsolatos vállalásokra India bocsát rendelkezésre 10 milliárd dolláros hitelkeretet, melyből 2 milliárdot az ISA-csatlakozás után, már le is hívhat az ország.
A mostani bejelentés nyomán, 400 megawattos naperőmű építését kezdik meg, de nem akarnak elfeledkezni a vízi erőművekről sem.
A kormány most azt hangsúlyozza, a napenergia mellett újra szeretnék gondolni a vízenergia hasznosításának kérdéseit is.
Ezzel kapcsolatban a miniszter bejelentette, hogy az ország valamennyi vízi energiatermelőjét hibrid termelővé alakítják, hogy a létesítmények a napenergia hasznosítására is képesek legyenek.