A 2017 július 1-jén hatályba lépett törvénymódosítással nyílt lehetőség közérdekű nyugdíjas szövetkezetek alapítására. Az új szövetkezeti forma létrehozásának célja, hogy az aktív nyugdíjasokat reintegrálja a munkaerőpiacra, ezzel csillapítva az egyre nagyobb mértékű munkaerőhiányt a versenyszférában.
A cégek számára azért kedvező, hogy bizonyos munkafolyamatokat kiszervezzenek ezen szövetkezetek tagjainak számára, mert jóval kisebb közterheket kell befizetniük az államkasszába, mintha aktív korú munkavállalót alkalmaznának.
A közérdekű nyugdíjas szövetkezet öregségi nyugdíjban részesülő tagja után sem egészségügyi hozzájárulást, sem szakképzési hozzájárulást nem kell fizetni és mentes a szociális hozzájárulási adó fizetése alól is. Bizonyos értékig az utalványok, a juttatott élelmiszerek adómentesek.
A legtöbb szövetkezet a fővárosban alakult, de például Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Veszprém megyékben is többen láttak fantáziát a szövetkezet alapításban.
Szeptember végéig összesen 36 nyugdíjas szövetkezetet jegyeztek be, és valószínűleg jó néhány áll bejegyzés alatt. Ebből 19 szövetkezet fő tevékenysége munkaerő közvetítés, egyéb emberierőforrás-ellátás, - gazdálkodás, vagy munkaerő kölcsönzés. Ez azt jelzi, hogy ezek a társulások több szakterületre kívánnak nyugdíjas munkaerőt irányítani, illetve közvetíteni.
A többi szervezetből három szövetkezet csomagolással, három összetett adminisztratív szolgáltatással, három egyéb kiegészítő üzleti szolgáltatással, kettő épülettakarítással, kettő pedig szakmai, tudományos, műszaki tevékenységgel foglakozik. Ezek mellett egy-egy szövetkezet fő tevékenysége az építményüzemeltetés, a felsőruházat gyártás, a fénymásolás, és az üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás köréből kerül ki.