Az Otthontérkép adatai szerint Budapesten összesen 18 db, 200 vagy ennél több lakást tartalmazó új társasházi projekt van épülőben vagy az építkezés megkezdése előtti utolsó szakaszban. Az ezeket vizsgáló felmérés szerint a pesti oldal kedveltebb az építés szempontjából, az említett nagyobb volumenű beruházások 61%-a található itt, de Budán is jelentős építkezések zajlanak és mindkét városrészen gőzerővel tart az értékesítés.
Pesten a legnagyobb lakásszámmal az Allure Residence bír, itt 534 otthont alakítanak ki, ezt követi a Corvin Átrium 531 otthonnal a VIII. kerületben és a Levendula Lakópark 439 lakással Zuglóban. Azonban
a pesti oldal talán legkedveltebb kerülete a XIII., mely átlagos négyzetméterár szempontjából is előkelő helyen jár 521 ezer forintos négyzetméterenkénti árával.
Nagy kedvenc még az újra feltörekvő XIV. kerület is, ott 409 ezer forintos négyzetméterárral lehet kalkulálni. A VIII. kerület is, ahol szintén 409 ezer Ft/négyzetméterért juthatunk új saját otthonhoz.
A főváros budai oldalán összesen több mint 2400 otthont építenek itt, a 200 lakásos vagy annál nagyobb projektek keretében. Budapest ezen részén épül a két legnagyobb lakóprojekt, a Budai Bolero (905 lakás) és az Elite Park (706 lakás), mindkettőnél javában tart a kivitelezés.
Budán a XI. kerület az abszolút kedvenc a fejlesztők körében. Az ottani két gigaprojekten kívül a BudaPart, a Tetris ház, a Savoya ház és a Sasad Liget is sok érdeklődőt vonz. A BudaPartnál az eredeti közlés szerint több mint 1000 lakás lesz, jelenleg az első ütem 265 lakásának kivitelezése zajlik, a Tetris Ház első ütemében 267 lakást adnak át.
A nagyszámú lakásépítés nem jár együtt az értékesítési ütem növekedésével, noha az árak továbbra is emelkednek. A bankok hitelezési hajlandósága növekszik és a lakástakarékokból is növekvő mértékben áramlik a pénz a szektorba, de az ingatlanfejlesztők költségei ettől függetlenül nőnek.
Előfordul az is, hogy a szektorban tapasztalható munkaerőhiány miatt, késve kezdődik az építkezés, vagy a nyersanyagok árának drágulása növeli építkezés közben a kivitelezési költséget.
A növekedés egy részét a fejlesztő kénytelen a vevőkre hárítani. A drágulásnak viszont az lehet a következménye, hogy a vevők jelentős része nem tervezett választás elé kerül.
A portál szakértői szerint a vevőjelöltek jelentős része, mintegy 30-40 százaléka, módosíthatja korábbi elképzeléseit új építésű lakás vásárlásával kapcsolatban.
Dönthet úgy, hogy inkább kisebb méretű lakást, de újat vesz, netán feladja a kedvenc körzetet és az olcsóbb kerületben épülő társasházra szavaz. Maga is belevághat házépítkezésbe, esetleg lemond az újról és
vesz egy újszerű használt lakást 15-20 százalékkal olcsóbban, mint amennyibe az új építésű kerülne.
Egyes kerületekben a külföldi befektetők jelenléte is jelentős árfelhajtó erőt képvisel, mellyel a lakáscélra vásárlóknak számolniuk kell. Nem egy közülük akár több lakást, olykor egész emeletet is megvásárol a társasházban, azzal a céllal, hogy később kiadják a lakásokat.