A bionikus innovációkat támogató alapítvány, a Clothworkers' Foundation igazgatója szerint a művészetek ösztönözhetik az anyagtudomány és technológia fejlődését a jövőben.
A tudomány-művészeti mozgalom olyan légkört teremt, amelyben az életet megváltoztató technológiák valószerűbbé válnak"
– nyilatkozta a Financial Times-nak Julian Melchiorri, az Exhale megalkotója.
A zöld csillár jelentheti a kezdetet az algafélék kiaknázásában az emberiség számára – nem csak takarmányként lehet rá tekinteni, hanem mint fegyverre a globális felmelegedés és az üvegházhatás ellen.
Melchiorri startup vállalkozása, az Arborea – amely számos szabadalmat fejlesztett ki – elnyerte a brit kormány innovatív kutatóintézetének, a SynbiCite biológiai központnak, valamint az Európai Unió Climate-KIC támogatását is.
Az alapító 2018-ban kockázati tőkebefektetőket vár, hogy kiterjessze vállalkozását.
Melchiorri szerint a fotoszintézis „a világ legfontosabb kémiai reakciója. „A mikroalgák fotoszintézise indította el az oxigénforradalmat több mint 2 milliárd évvel ezelőtt, lehetővé téve az élet elterjedését a Földön”. Az alga maradt a világ fotoszintetikus bajnoka – tette hozzá.
A 30 éves olasz származású művész következő bionikus innovációja egy olyan alga „fa" – amely egy hatalmas gombára hasonlít leginkább – és az emberek képesek lesznek elsétálni alatta.
Melchiorri számos nagyszabású tervet készített elő, mint például az olyan algatáblákat, amelyek a felhőkarcolók déli oldalán helyezkednének el, és kiszűrnék a városi szennyezett levegőt. Az Arborea hosszú távú kereskedelmi jövője a nagy kiterjedésű algatermékek kifejlesztésében rejlik, leginkább Dél-Európa napsütötte régióiban.
Míg az energiavállalatok hajlamosak az algatermesztésre elsősorban a bioüzemanyagok előállításához szükséges alapanyagként tekinteni, Melchiorri elsősorban tápláléknak tartja az algákat.
Ráadásul egy nagyvállalat kész felvásárolni az Arborea által gyártott alga alapú élelmiszer-összetevőket is.
Az algák egy másik lehetséges alkalmazása a takarmány előállítása a halgazdaságok számára, amelyek a környezetileg nehezen fenntartható hallisztet helyettesíthetnék ezzel.
A technológia bevethető lehet a Földön kívül is: az asztronauták számára a jövőbeli Hold vagy Mars űrállomásokon a növekvő algák a szén-dioxidot oxigénné alakítanák át, míg biomasszaként élelmiszer és üzemanyag készülhetne belőle.