A tőzsde világában különös elnevezésekkel illetik a felfelé tartó, emelkedő piacot, és a csökkenő piacot is. Amikor egy a piac jól teljesít, és növekszik, akkor azt bullish, magyarul bikapiacnak nevezik. Ennek ellentéte a bearish, azaz medvepiac.
Közgazdaságot oktató helyeken úgy tanítják, hogy a kettő közötti különbséget úgy lehet szemléletesen megjegyezni,
hogy míg a bika FELöklel a szarvával, addig a medve LEcsap a mancsával.
A bika, mint jelkép, már az ősi mitológiákban is fontos szerepet kap, bizonyos vallásokban szent állatnak számít. Azonban van egy bikaszobor, amit a tőzsde, a kapitalizmus tiszteletére emeltek, és amihez évente több tízmillióan látogatnak el.
Ez a Wall Streeten található Támadó bika (Charging Bull) nevű szobor.
A szobrot 28 éve állították fel New York belvárosában, az üzleti negyed szívében, néhány tömbnyire a New York-i tőzsde épületétől.
A szobrot egy olasz, Arturo Di Modica nevű művész készítette el. Ára 360 ezer dollár volt, és a New York-i tőzsde volt a megrendelő.
Ez mai értéken 696 ezer dollár lenne, azaz 185,2 millió forint.
Di Modica azt mondta, hogy a szobor az 1987-es tőzsdekrach előtt tiszteleg, és az amerikai emberek erejét szimbolizálja.
Akkor azt is mondta, hogy szerinte az USA egy olyan ország, ahol bárki elérheti álmait kemény munkával – írja a Business Insider.
A bika népszerűségére több elmélet is van. Egyfelől a bika sokféle dolgot jelképez:
az Egyesült Államok bátorságát, pénzsóvárgását és magának a Wall Streetnek is a jelképe.
A szobor eredetileg az 1989-es karácsonyi vásár fenyőfája alatt állt. Miután az ünnepek véget értek, a rendőrök a szobrot elszállították, de akkora volt a közfelháborodás, hogy újra kiállították, és a mai napig a Bowling Greenen áll.
A bika azonnal híres lett, már 1993-ban az Egyesült Államok legnépszerűbb szobrának választották.
Sikerének titka méretéből is fakad, míg mások szerint az emberek azért szeretik meglátogatni, mert a világ vezető hatalmát szimbolizálja.
A szobor súlya 3,5 tonna, hossza 4,9 méter.
A bika rendkívül népszerű a turisták körében, gyakorlatilag lehetetlen nappal olyan fényképet készíteni halandó ember számára, hogy ne lógna be egy másik látogató.
A turisták a bika különböző részeit ragadják meg: lógnak a szarván, turkálnak az orrában, fogdossák izmos testét, és nem maradnak érintetlenül az állat heréi sem.
Tehát több jó válasz is létezik arra, hogy miért ilyen népszerű az ikonikus szobor, de talán a leginkább azért híres, mert már híres.
Érdekesség, hogy 2017 elején felállítottak egy másik szobrot, épp a bikával szemben. A Félelmet nem ismerő lány (Fearless Girl) egy vállalat kérésére készült el,
és a nemi egyenlőtlenség elleni küzdelmet szimbolizálja.
A lány szobra csak 2018 februárjáig marad a téren.
Természetesen a szoborpáros már teljesen új értelmezést ad a bikának, és erős feminista töltetet ad a térnek, ahogy az apró törékeny lány bátran szembeszáll a hatalmas, támadó bikával.