A kötvények és a részvények továbbra is erősen teljesíthetnek a feltörekvő piacokon, lenyomva ezzel a fejlett piaci társaikat – derül ki a Bloomberg által, december első felében végzett felmérésből. Ezzel párhuzamosan a devizák már nehezebb időszakkal nézhetnek szembe.
A meghatározó tényezőket tekintve az látszik, hogy míg az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed politikája jövőre is kulcsfontosságú lesz, és alapvetően fogja befolyásolni a nyolc éve nem látott feltörekvő piaci részvényrali folytatását, a geopolitikai kockázatok egyre kisebb szerepet játszanak. Az első 7 meghatározó tényező sorrendje a következő: Fed, Donald Trump politikája, az Európai Központi bank és a Bank of Japan, Kína, geopolitikai kockázatok, olaj, valamint a feltörekvő piaci jegybankok politikája.
Az idei év kitűnő feltételeket biztosított a feltörekvő piacok számára, ahogy
az erős gazdasági növekedés mellé alacsony infláció társult
– mondta Hideo Shimomura, a japán Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management vezető alapmenedzsere. Ez a rali pedig várhatóan 2018-ban is folytatódni fog, noha némi korrekció elkerülhetetlennek tűnik.
A kép azonban nem ennyire egységes. Míg a részvények és a devizák a feltörekvő piacokon a legjobb évüket hozhatják össze idén 2009 óta, jövőre a Fed egyre szigorúbb politikájának következtében a befektetők sokkal válogatósabbak lehetnek a feltörekvők között.
Az egyes eszközöket nézve megállapítható, hogy a legnépszerűbb a mexikói peso, a mexikói kötvénypiac, valamint a brazil részvénypiac. Ezzel szemben a török eszközök a deviza-, kötvény- és részvénypiacon egyaránt a legnépszerűtlenebbek között vannak.
A török líra egyébként az idei év egyik legrosszabban teljesítő feltörekvő devizájának számít, és a várakozások szerint jövőre sem lesz könnyebb éve.
Noha lesznek jövőre kockázatok, és egyre nagyobb különbségek mutatkoznak majd a feltörekvő piacok között, az elemzők szerint a makrogazdasági környezet továbbra is általános támogatást nyújthat. Ehhez az kell, hogy beigazolódjanak a várakozások, és a gazdasági növekedés kitartóan erős, az infláció pedig nyomott maradjon.