A munkavállalók kiszolgáltatottságának csökkenésével különösen nehéz munkára ösztönözni a munkavállalókat az ünnepek alatt, ezen belül az Y és Z generációs munkavállalók teljesen új attitűdöt és hozzáállás képviselnek. Az idősebb generációval szemben a fiatalabb munkavállalóknál már kevés, ha emberszámba veszik őket, elvárják az érdekeik figyelembe vételét. Ha nem érzik jól magukat egy munkahelyen, gondolkodás nélkül tovább állnak, hiszen válogathatnak az ajánlatok között. Ezt az attitűdöt aztán a régi munkavállalók is átveszik, hiszen látják, hogy működik.
Azokban az ágazatokban ahol nem elkerülhetetlen, megéri alaposan megfontolni, hogy fenntartsuk-e a folyamatos működést.
Arra végképp figyelnünk kell, hogy
ne tegyünk különbséget a szellemi és a fizikai dolgozók között.
Ha egy dolgozó azt látja, hogy az ünnepek között a szellemiek nem dolgoznak, nekik viszont vinniük kell a hátukon a termelést, az komoly elégedetlenséget és elkötelezettségcsökkenést eredményezhet – mondta Csikós-Nagy Katalin fluktuációkezelés szakértő.
A folyamatos üzemű ágazatokban, vagy ahol nem lehet biztosítani a leállást, törekedni kell a minél emberségesebb és igazságosabb munkaszervezésre. Akik túlórákkal és hétvégékkel dolgozták végig az évet vagy más ünnepen is ügyeletben voltak, idén pihenhessenek.
Bevált megoldás plusz díjazást biztosítani azoknak a dolgozónak, akik önkéntesen vállalják, hogy dolgoznak ebben az időszakban.
Emellett a vállalat különféle gesztusokat tehet, amivel ünnepi hangulatot teremt.